Vonné květiny vytvoří doma kouzelnou atmosféru a napomůžou relaxaci
Rostliny má většina z nás ráda hned z několika důvodů, ať už to jejich vzhled, opojná vůně, či to, že se u jejich sázení a péče výborně zrelaxujeme. Právě v dnešním článku se zaměříme na jejich vonný aspekt. I ten je totiž možné využít hned několika způsoby. Jaké to jsou a co o nich vědět? Právě to se dozvíte v dnešním článku. Čtěte dál.
Pěkná vůně ano, ale dávejte pozor na intenzitu
Květiny jsou známé pro svoji krásnou vůni. Ta se samozřejmě liší kus od kusu. Ať už si ale pořídíme řezanou kytici, či klasickou zasazenou bylinu, vůně se nám jistě rozšíří do celého bytu. I to je ale věc, se kterou bychom měli být opatrní. Vůně totiž může dojem bytu vylepšit, ale některé druhy pro to nejsou vhodné. Třeba takové lilie mají vůni velmi intenzivní a můžou tak napáchat více škody než užitku. V menších prostorách či uzavřených pokojích může být vůně tak nakumulovaná, že se nám z ní nebude dělat dobře, bude nás bolet hlava, či dokonce způsobí migrény. Rozhodně byste podobné rostliny neměli umisťovat do ložnice. Vůně by mohla narušit váš spánek.
Další využití od aromaterapie až po úklid
Květinové aroma se také často používá při aromaterapii. Různé vůně by měly mít různé efekty na naši mysl a často se používají například při meditaci. Právě aromaterapie ale může pomoci i například při rýmě, zahlenění či kašli. I na to jsou vyhrazené speciální druhy rostlin či esenciálních olejů. Vždy si ale o jejich efektech prvně něco přečtěte, než se do jejich použití pustíte.
Pokud máte rostlin přebytek, můžete přistoupit k jejich sušení. Nebude pak docházet k jejich uhnívání, ale zachovají si svoji charakteristickou vůni. Rozdrcené usušené exempláře pak můžete použít třeba pro provonění skříně. Stačí jimi naplnit látkový pytlík a zavěsit k oděvům. Intenzita vůně se vystupňuje po promnutí.
Zdroj: https://www.1800flowers.com/blog/flower-facts/benefits-of-flowers-in-the-home/