Red Berries Raspberry Bush Garden

Prořezávka maliníku zvýší úrodu příští rok a zlepší odolnost rostlin

Maliny patří mezi nejoblíbenější drobné zahradní ovoce, se svou výtečnou, jemně nasládlou chutí nemají konkurenci v džemech, ve šťávě nebo při přípravě dezertů. A jak získat z keříků maximální sklizeň? Zásadním krokem je prořezávka, která je pro dobrý stav maliníků naprosto nezbytná. Nadto nejde jen o vyšší plodnost, ale prostřiháním keřů se zvýší jejich odolnost vůči plísňovým chorobám a škůdcům. V jaké termíny se doporučuje vzít nůžky do ruky a pustit se do práce?

Prvořadý úkol na seznamu podzimních prací

Podzim je pro zahradníky náročným obdobím, kdy je nutné uklidit a zazimovat zahradu, mezi důležité úkoly patří prořezávání ovocných stromů nebo keřů. Tato činnost se týká též podzimních odrůd maliníků, aby se posílily před zimou a odolaly nákaze plísněmi a útokům škůdců. Proč se vlastně musí tyto ovocné keře prořezávat? Rostlina zbytečně plýtvá energií, kterou vkládá do přebytečných výhonů namísto do plodů. K tomu přebujelé výhony zamezují přístupu k slunečnímu záření, což je pro plody i samotný keř zhoubné.

Mohlo by vás zajímat:  Exotické liči se vyplatí zařadit do jídelníčku pravidelně. Posílí kosti, cévní systém i imunitu
Zdroj obrázku: Freepik

Likvidace nezvaných hostů a postižených výhonů

Keře maliníku často napadají různí škůdci, kromě mšice maliníkové též malinovník plstnatý nebo nesytka maliníková. Právě posledně jmenovaný druh likviduje vnitřek výhonů, proto se musí odstranit šlahouny už od kořene, protože problematické larvy mohou jinak zlikvidovat celou úrodu. Oslabený keř je k tomu náchylnější k plísňovým chorobám. Z toho důvodu se u letních odrůd prořezávají keře v první polovině srpna po sklizni, u podzimních odrůd pak na přelomu října a listopadu.

Důkladná prořezávka přinese ovoce

Maliníkové keříky se musí na zimu důkladně připravit. Je třeba počkat do uzrání posledních plodů, což může být až s příchodem prvních mrazíků. Poté začnou výhony usychat, to je známka toho, že je čas vzít do ruky ostré nůžky a začít s prořezávkou, ideálně ve slunečný den a po dešti. Před začátkem se musí nůž nebo nůžky vydezinfikovat a výhony rychlým řezem zcela odstranit. Stonky nesmí být delší než 3 centimetry. Začátečníkům se může zdát prořezávka drastická, ale maliníky plodí na jednoletých výhonech, proto se musí pro budoucí sklizeň keře takto ořezat.

Zdroj: https://ipm.ucanr.edu/PMG/GARDEN/FRUIT/CULTURAL/blackberryprune.html
Přidat na Seznam.cz