Seminka1

Uchovejte si semínka z vlastní sklizně pro příští rok a těště se znovu na bohatou úrodu

Mnoho lidí již přišlo na to, že si mohou nechat semena z vlastní sklizně a uskladnit je. Jak ale taková semena uchovat, do jakých nádob je nasypat a jaké potřebují podmínky? Všechno se dozvíte v následujícím článku. Nejdůležitější je mít semena připravená k uložení.

Semena si pečlivě označte, ať víte, jaká je to rostlina

Semínka je potřeba mít suchá, vyčištěná a hlavně popsaná. Za rok nebudete vědět, co jste do jaké nádoby ukládali. Je dobré si označit druh, rok a místo sklizně. Klíčivost mohou ztratit brzy, ale také později, záleží na podmínkách, které jim vytvoříte. Pokud se jedná o okurky, jejich semena vydrží klidně deset let, ale semínka cibule nebo pórku mohou ztratit klíčivost již po roce.

Mohlo by vás zajímat:  Voňavý domov zajistí pravidelný úklid a aromatické oleje
Zdroj obrázku: Freepik

Semena můžete uskladnit v různých nádobách. Je dobré využít materiály a nádoby, které už jinak neupotřebíte. Vhodné jsou například sklenice – tady můžete použít obyčejné zavařovačky se šroubovacím víčkem. Poslouží také dóza. Časté jsou rovněž plechové krabičky, můžete si vybrat podle velikosti semen. Oblíbené jsou také rychlouzavírací sáčky, které jsou snadno k dostání. Jsou levné a můžete je používat opakovaně.

Nejvhodnější jsou papírové pytlíky nebo plátěné sáčky

Jaké zásady musíte dodržovat, aby vám semena vydržela? Podstatná je pro ně teplota. Potřebují totiž co nejnižší, proto je vhodné je schovat i v ledničce. Postačí ale také sklep, důležité je, aby se teplota často neměnila. Semínka důkladně vysušte, jinak dojde k rozvoji bakterii a dalších mikroorganismů, které semeno znehodnotí. Pokud je to potřeba, můžete používat vysoušedlo, které je ale nutné kontrolovat.

Mohlo by vás zajímat:  Nebezpečné padlí je velmi odolné a může zničit celou vegetaci, je nutné rychle zakročit
Zdroj obrázku: Freepik

Semena patří na temné místo. Je tedy vhodné je dát do nádoby, která bude tmavá, nebo je úplně dostat ze světlé místnosti. Některé rostliny semení velmi rychle, takže semena můžete sklidit a uchovat na další rok nebo sezonu. Záleží na každém druhu rostlin, podle toho se odvíjí kdy a jak je sbírat.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/propagation/seeds/storing-seeds.htm
Přidat na Seznam.cz