Kapradiny v interiéru potřebují během topné sezóny dostatečnou zálivku
Většina lidí pěstuje kapradiny na chatách či chalupách v prostředí, které je těmto dinosaurům mezi rostlinami blízké – tedy na vlhkých a stinných místech, často na hranici lesu a louky. Ale pěstování kapradin doma je stále populárnější. A to přesto, že se na rozdíl od mnoha jiných pokojových rostlin nemohou pochlubit nádherně vykreslenými květy nebo podmanivou vůní. Zdánlivá křehkost kapradin, které se poprvé objevily už před více než dvěma sty miliony lety, má totiž také něco do sebe. Jak tedy tyto rostliny správně připravit na zimu, pěstujeme-li je doma?
Zima, která nepřijde
I když se to nezdá, zima je v interiéru pro většinu rostlin náročná. Biologicky se rostliny dostávají do útlumu. Pokud by byly ve svém přirozeném prostředí, byly by díky tomu schopny přežít hubené měsíce. Ale protože většina z nás má doma po celou dobu příjemnou pokojovou teplotu a protože vytápění vysušuje vzduch, kapradiny se necítí úplně ve své kůži. Takový šok často vyústí ve hnědnutí či žloutnutí listů a také ve viditelné chřadnutí rostliny.
Dostatek vláhy
I když venku v zimě kapradinám nedostatek vláhy příliš nevadí, v domácnosti je to kvůli stále vysokým teplotám problém. Po celou zimu byste je tak měli zavlažovat, většina druhů potřebuje, aby jejich substrát nevyschl. Ale pozor, jedno velké zalití denně udělá víc škody než užitku, kapradiny je třeba zavlažovat postupně během dne. V tomto ohledu vám pomůže automatické zavlažování.
Občas je postříkejte
Kapradinám vadí také suchý vzduch, který je v zimě v interiéru typický. Alespoň jednou denně byste tak měli jejich listy svlažit postřikovačem. Pokud se chystáte třeba na lyže, kdy se o kapradinu nebudete moci několik dní starat, nechte alespoň kolem květináče misky s vodou. Ta se bude postupně odpařovat a alespoň trochu rostlinu, respektive její listy, navlhčí.
Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/houseplants/care/fern-care-guide/