Row Thuja Cupressus Autumn Park Landscape

Zálivka je u tújí klíčem k dobrému růstu a krásnému vzhledu po celý rok

Proč hnědnou? Nejčastějším důvodem pro žloutnutí nebo hnědnutí tújí je nedostatečné zalévání, mnozí zahradníci mají totiž o zeravech jen kusé informace. Jsou sice na péči nenáročné, přesto potřebují dostatek vláhy, aby mohly bujně růst a vytvořily hustou zelenou houštinu. Jak často se musí túje zalévat a proč je důležité nezapomenout na zálivku i v listopadu nebo v únoru? Poradí zkušení zahradníci, kteří vědí o tújích úplně vše.

Takřka celoroční zalévání stromků

Zasadit a nechat růst, jednou za rok ořezat? Takto k tújím někteří pěstitelé přistupují, ale tento styl péče může být pro tuto vegetaci zničující. Zeravy totiž potřebují doplňovat vodu a živiny takřka po celý rok, vyjma období, kdy panují tuhé mrazy a zalévání není možné. Z toho důvodu se doporučuje zalévat až do prvních silných mrazů, tedy též v listopadu, kdy se připravují stromky na zimu a potřebují si vytvořit dostatečné zásoby vláhy. Hned po skončení mrazů se opětovně musí zeravy zalévat, ideální je období tání v teplých únorových dnech.

Mohlo by vás zajímat:  Exotické rostliny v zahradě: Jaké teploty potřebují?
Zdroj obrázku: Freepik

V létě večer, na podzim ráno

Horké letní počasí nutí k zalévání ve večerních hodinách, důvodem je vypařování. V noci totiž voda může proniknout až ke kořenům, zatímco přes den by se rychle vypařila a kořeny by postihlo sucho. Kapky vody na slunci navíc mohou rostlinu popálit. Zcela opačně se postupuje v podzimní dny, kdy je vhodnější zalévat v brzkých ranních hodinách, aby kmen a kořeny do večera oschly, aby nedošlo k hnilobě nebo k rozvoji plísní.

Vydatně a méně často

A jak vlastně túje zalévat? Odborníci radí vydatně, ale méně často. Stav vlhkosti je možné též zjistit pomocí kontroly substrátu, použít lze i elektronický půdoměr. Nejlepší zálivkou je dešťovka, která má mírně kyselé pH a obsahuje kyslík, dusík a oxid uhličitý. Při použití vody z vodovodu se musí nechat den odstát. Pro stimulaci růstu je možné aplikovat rovněž vodu s přídavkem octa (1 hrnek octa na 4 litry vody), tím se podpoří rostliny v odolnosti vůči škůdcům.

Zdroj: https://gardentabs.com/how-much-water-arborvitae-need/
Přidat na Seznam.cz