Vědci vyvrátili význam pokojových rostlin na kvalitu vzduchu. Větší vliv má něco zcela jiného

Tvrzení, že pokojové rostliny zlepšují kvalitu vzduchu v místnosti, nemá dle vědců z Drexel University žádný vědecký základ. Na to, aby měly pokojové rostliny vliv na ovzduší, by bylo třeba 10 až 1000 květin na metr čtvereční. Tato teorie je paradoxně výsledkem analýzy, která původně sloužila k prokázání účinku pokojových rostlin na kvalitu ovzduší. Autoři studie publikované v časopise Journal of Exposure Science and Environmental Epidemiology od pokojových rostlin z dekorativního hlediska neodrazují, avšak upozorňují na jejich přeceňované účinky.

Letitý omyl

„Tato mylná představa přetrvávala dlouhou dobu,“ říká Dr. Michael Waring z Drexel College of Engineering. Rostliny jsou úžasné, ale nečistí vzduch dostatečně rychle, aby mohly ovlivnit kvalitu vzduchu doma nebo v kanceláři. Waring a doktorand Bryan Cummings analyzovali výsledky více než deseti vědeckých studií za posledních 30 let. Ukázalo se, že nejen systémy nuceného větrání, ale i přirozené otevírání okna snižuje koncentraci těkavých organických částic ve vzduchu mnohem rychleji a efektivněji než v případě rostlin.

Zdroj obrázku: Pixabay

Kde se vzala mylná teorie?

Všechno to začalo studií z roku 1989 zadanou NASA, která hledala účinné způsoby, jak snížit množství karcinogenních chemikálií v atmosféře vesmírné stanice. Oba tyto a každý následující výzkum však probíhaly v uzavřených laboratorních komorách, které se přírodním podmínkám ani trochu nepodobaly. Vždy šlo o víceméně stejný způsob, kdy byla rostlina umístěna do uzavřené komory s kubickým metrem vzduchu, kam byly vstřikovány molekuly specifické těkavé chemické sloučeniny. Rostliny prakticky v každém případě absorbovaly tyto organické částice o dost pomaleji, než je ventilace rozptýlila po místnosti.

Přesto krásná dekorace

Ač rostliny nemají přímý vliv na kvalitu ovzduší, jejich přínos nelze upřít. Nejen že alespoň z malé části ovzduší ovlivní, ale také vytvoří příjemnou a útulnější atmosféru v každé domácnosti.

Přidat na Seznam.cz