Growing Asparagus Asparagus Germinating Raised Beds Asparagus Flow Growing Backyard

Kůru lze využít k mulčování, důležité je dodržet několik zásad

Zbytky dřeva, jako je kůra, většina z nás považuje spíše za nežádoucí odpad, kterého je třeba se zbavit. Nemusí tomu tak ale být. Kůru můžeme naopak využít na mulčování zahrady, což je proces, který má mnoho výhod. Jaká kůra je ale na toto využití vhodná a co je dobré o mulčování vědět? Tohle a ještě více se dozvíte v dnešním článku.

Ne každá kůra je pro použití na záhonku vhodná

Ještě než začneme řešit druhy kůry, které jsou vhodné k jakému použití, je nutné, abychom se ujistili, že je kůra opravdu organická. To znamená, že nesmíme používat kůru například z nábytku. Takové dřevo totiž bývá namořené, lepené či barvené. Podobné prostředky by pak mohly zahradě spíše uškodit.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky jsou kouzelnice, které vyléčí řadu neduhů. Znamení zvěrokruhu napoví, která je ta pravá

Dále je také dobré nepoužívat pár druhů dřevin, které obsahují škodlivé látky. Mezi ty patří zejména dřevo ořechu či olše. Na ty si dejte pozor.

Zdroj obrázku: Freepik

Co vědět o přípravě kůry

Zprvu je třeba si uvědomit, zda používáme kůru z jehličnatých, či listnatých stromů. Pokud používáme jehličnan, kůru není potřeba nijak dále připravovat, ale musíme myslet na to, že je kyselá, tudíž je dobré ji použít pouze k rostlinám, které mají kyselé prostředí rády. Pokud používáte kůru ze stromů listnatých, zpravidla je třeba ji kompostovat. Tento proces může trvat až rok. K urychlení můžete do kompostu přidat například dusíkaté hnojivo.

Mohlo by vás zajímat:  Noční můrou zahrádkářů jsou i kočky. Nejlépe je vypudí pár známých rostlin

Základní zásady mulčování

Co se mulčování týče, zaměřte se především na správnou vrstvu. Obvykle se doporučuje použití alespoň pěti centimetrů kůry, avšak neměli byste překročit deset. Potom by se v ní totiž mohli usadit hlodavci.

Kromě hnojení má mulčování ještě několik dalších výhod. Patří mezi ně izolace půdy. Tudíž pak má zemina stálejší teplotu, není tak vystavovaná mrazům a ještě k tomu se z ní pomaleji odpařuje voda. Také poslouží jako mechanická bariéra proti šnekům a slimákům.

Zdroj: https://www.rolawn.co.uk/information-centre/bark-and-mulch/benefits-of-using-mulch/
Přidat na Seznam.cz