Vánoční hvězda nemusí být dekorace na pár dní. S trochou péče vykvete napřesrok zase
Přichází období, kdy se domácnosti začínají plnit vánočními hvězdami. Co dělat, aby tyto krásné rostliny byly ve formě dlouhé týdny, a nejen přes svátky? Především se zaměřte na nákup zdravého exempláře. Všímejte si listů, zda jsou v dobrém stavu a mají tmavě zelenou barvu. Vybírejte rostlinu, která ještě nemá vyvinuté květy. Nekupujte vánoční hvězdu, která stála v mrazu, jinak ji s největší pravděpodobností budete muset brzy po nákupu vyhodit.
Mráz jí škodí
Pokud si v obchodě vyberete zdravou rostlinu, požádejte prodejce, aby ji pečlivě zabalil, ideálně do dvojité vrstvy papíru. Mráz totiž rostlině škodí a i pár minut, během kterých se přesunete z květinářství do auta, může mít velký vliv na vývoj červených květů. Nezapomeňte rostlinu nechat zabalenou ještě chvíli po převezení, dejte jí čas, aby si na změnu teploty zvykla.
Vánoční hvězda potřebuje co nejvíce světla. Pokud ji nemůžete postavit na okenní parapet nebo jiné světlé místo, zajistěte jí umělé osvětlení. Nejlépe se rostlině daří při teplotách od 18 do 22 °C. Pozor na průvan, jehož vlivem listy žloutnou a opadávají. Vánoční hvězdě, stejně jako jiným kvetoucím rostlinám, neprospívá blízkost ovoce.
Vydrží i napřesrok
Substrát v květináči musí být neustále alespoň mírně vlhký. Proto ho denně kontrolujte. Rostlina nemá ráda ani přemokření, proto by voda nikdy neměla dlouho stát v podmisce. Zalévejte ji výhradně vlažnou vodou. Čtyři týdny před Vánoci dopřávejte rostlině jen osm nebo devět hodin světla, po zbytek dne ji zakryjte.
Po odkvetení není nutné vánoční hvězdu vyhazovat. Seřízněte ji asi na deset centimetrů, místo řezu ošetřete teplou vodou nebo opatrně plamenem svíčky. Pozor, vytékající šťáva je jedovatá. Takto seříznutou rostlinu umístěte na světlé místo s teplotou okolo 16 °C. Až přestane mrznout, můžete ji přenést na zahradu nebo na balkon. Pravidelně zalévejte.
Zdroj: https://www.guide-to-houseplants.com/poinsettia-care.html