Vaječné skořápky prospívají rostlinám, hnojivo z nich je zdarma a připravit ho dokáže i začátečník

Vejce má v lednici mnoho domácností, ale jen málo z nich ví, že skořápky se nevyplatí vyhazovat. Jsou totiž velmi levným a přesto účinným hnojivem. Naučte se je správně zpracovat a ušetřete za chemická hnojiva. Skořápky jsou přírodní a jednoduchou alternativou. 

V čem jsou vaječné skořápky unikátní

Vaječné skořápky jsou považovány za univerzální hnojivo pro všechny druhy rostlin, jako jsou domácí, zahradní a užitkové. Uhličitan vápenatý, zinek, selen a měď, které skořápky obsahují, mají posílit rostliny, zejména ty, které preferují alkalický substrát. 

Rostliny přiměřeně krmené vápníkem mají odolnější kořenový systém a stárnou později. V zahradách se vápník používá k odkyselení půdy. Kationty tohoto prvku se kombinují s organickou hmotou obsaženou v substrátu, což zlepšuje jeho vlastnosti. To později přispívá k lepšímu růstu rostlin.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak na to

A jak vlastně používat vaječné skořápky bohaté na vápník v zahradě? Nejprve je třeba si uvědomit, že jejich rozklad trvá relativně dlouho, přibližně 2 – 3 roky. Co to znamená? Pokud je posypeme na zem pod rostlinou v květináči nebo na lůžku, bude nějakou dobu trvat, než cenné sloučeniny proniknou do země. Aby se tento proces trochu urychlil a aby byla zajištěna bezpečnost rostliny před bakteriální infekcí, musí být skořápky nejdříve důkladně omyty, poté usušeny v troubě po dobu 10 minut a na 100 stupňů, a následně rozdrceny nebo jemně rozemlety.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Proč takové hnojivo používat

Vaječné skořápky se někdy doporučují jako nádoba pro přípravu sazenic. Před umístěním takových přírodních nádob do země je nezapomeňte také rozdrtit. Zaprvé se zrychlí rozklad skořápek a zadruhé zaručí kořenům sazenic přístup do půdy, ze které získají další živiny nezbytné pro úspěšný růst

Se skořápkami to nepřehánějte. Příliš mnoho vápníku v půdě může rostlinám ublížit a omezit jejich růst. Do půdy v květináči je třeba přidat jen asi 1 – 2 lžíce prášku ze skořápek.

Přidat na Seznam.cz