Egg 4002016 1920[1]

Vyhazování skořápek je častá chyba začátečníků. Jejich využití na zahradě má lepší efekt, než chemie

Spotřeba vajec je v našich domácnostech poměrně vysoká. A na Velikonoce ještě výrazně stoupne. Řada lidí má samozřejmě zafixováno to, že z vajíček využijeme jenom jejich obsah – bílek a žloutek, zatímco skořápka patří do koše. Tak tomu ale nemusí být. Nemáme samozřejmě na mysli jenom využití spojené s tvorbou velikonočních kraslic. Kdo rád pěstuje okrasné rostliny nebo různé plodiny, měl by zpozornět. Vejce, tedy jejich skořápky, se dají využít velmi originálně.

Jedinečný obsah důležitých látek

Na první pohled jde o odpad, který by měl skončit v koši. Když se ale na skořápky podíváme blíže, odhalíme unikátní prvky, které velmi prospějí jakékoliv rostlině. Uhličitan vápenatý, zinek, selen a měď, které skořápky obsahují, mají posílit rostliny, zejména ty, které preferují alkalický substrát. 

Rostliny přiměřeně krmené vápníkem mají odolnější kořenový systém a stárnou později. V zahradách se vápník používá k odkyselení půdy. Kationty tohoto prvku se kombinují s organickou hmotou obsaženou v substrátu, což zlepšuje jeho vlastnosti. To později přispívá k lepšímu růstu rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Dýně je královnou podzimní zeleniny. Připravte si oblíbenou polévku, pomazánku nebo přílohu

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak na to

A jak vlastně používat vaječné skořápky bohaté na vápník v zahradě? Nejprve je třeba si uvědomit, že jejich rozklad trvá relativně dlouho, přibližně 2 – 3 roky. Co to znamená? Pokud je posypeme na zem pod rostlinou v květináči nebo na lůžku, bude nějakou dobu trvat, než cenné sloučeniny proniknou do země. Aby se tento proces trochu urychlil a aby byla zajištěna bezpečnost rostliny před bakteriální infekcí, musí být skořápky nejdříve důkladně omyty, poté usušeny v troubě po dobu 10 minut a na 100 stupňů, a následně rozdrceny nebo jemně rozemlety.

Zdroj obrázku: Pixabay

Proč takové hnojivo používat

Vaječné skořápky se někdy doporučují jako nádoba pro přípravu sazenic. Před umístěním takových přírodních nádob do země je nezapomeňte také rozdrtit. Zaprvé se zrychlí rozklad skořápek a zadruhé zaručí kořenům sazenic přístup do půdy, ze které získají další živiny nezbytné pro úspěšný růst

Se skořápkami to nepřehánějte. Příliš mnoho vápníku v půdě může rostlinám ublížit a omezit jejich růst. Do půdy v květináči je třeba přidat jen asi 1 – 2 lžíce prášku ze skořápek.

Přidat na Seznam.cz