Vaječné skořápky je škoda jen tak vyhodit. Ze zahrady odeženou šneky a posílí rostliny
Každý, kdo i jako koníček pěstuje na zahradě rostliny, ví, jaké prokletí šneci mohou být.
Můžeme proti nim vést válku pomocí chemikálií, ale riskujeme, že zároveň ublížíme naší zelenině a květinám. Naštěstí můžeme sáhnout i po přírodním a ekologickém arzenálu. Například po skořápkách od vajec. A není to jejich jediné využití.
Vaječné skořápky na šneky
Každý, kdo zná alespoň některá použití skořápek, ví, že vyhazovat je do odpadu se nevyplácí. Nasypání skořápek po zahradě bude skvělým způsobem, jak vyhnat šneky pryč od našich rostlin.
Ze skořápek je možné zhotovit hradbu a tu vést podél záhonů nebo celé zahrady. Hrubý povrch skořápek šneci nebudou mít šanci zdolat a všechny rostliny tak budou chráněné před jejich invazí. Důležité přitom je, aby skořápková hradba byla bez mezer, šneci snadno proklouznou i malou skulinou.
Hnojivo ze skořápek slepičích vajec
Hnojivo z vaječných skořápek nám umožní posílit rostliny v zahradě. Díky vysokému obsahu vápníku se skvěle hodí k odkyselení půdy, dobře působí i na vývoj rostlin citlivých na nedostatek vápníku, jako jsou rajčata, černý bez, levandule, pivoňka, čemeřice, denivky, tulipány, dřín, okurky, cukety a zelí.
Jak připravit skořápkové hnojivo? Můžeme na to jít několika způsoby. Rozdrcené skořápky umytých vajíček můžeme nasypat kolem rostliny, kterou chceme vápníkem „nakrmit“. Jak se mikroživina odplavuje, postupně pronikne do půdy.
Skořápky můžeme také rozdrtit na prášek, například v mlýnku na koření, a smíchat s půdou použitou při sázení a přesazování rostlin. Skořápky můžeme také zalít horkou vodou a za občasného promíchání nechat dva týdny působit. Později tento výživný odvar přecedíme a zalijeme jím květiny a zeleninu.
Zdroj: https://www.latimes.com/lifestyle/story/2020-05-13/how-to-use-leftover-eggshells-plants-garden