Cactus 3105368 1920

V zimních měsících jsou rostliny oslabené a vydané napospas škůdcům. Zachraňte je včas

Pokud jste pěstitel pokojových rostlin, jistě víte, že právě v zimním období jsou rostlinky více ohrožené. Mají méně světla, ale také teplota je více kolísavá, a to jim na kráse opravdu nepřidá. Možná byste měli vědět, že v takovém období četnost zálivky klesá. A to především z toho důvodu, že jim můžete vypěstovat kvůli vlhkosti nebezpečné plísně nebo houby. Také je rostliny potřeba bránit před škůdci, kteří mohou za jejich úhyn a navíc se mohou rychle rozšířit i na jiné rostliny v domácnosti. Pokud se něco takového přihodí, máme pro vás řešení. Jací škůdci se u vás mohou objevit a jak se jich zbavit?

Červený pavouček

Zajímavý, červený nebo bílý a velmi malý roztoč, který se objevuje především na pokojových rostlinách. Miluje šťávy z rostlin a pomalým pojídáním způsobuje rostlině smrt. Poté se přesouvá dál na jiné rostliny v místnosti. Pokud se tito roztoči nepřemnoží, je těžké je zahlédnout. Přítomnost těchto malých škůdců poznáte tak, že rostlina bude na první pohled povadlá, její barva bledší, struktura listu se změní a ztratí pevnost. Mimo to si můžete také všimnout jemných pavučinek kolem stonků i listů. Za napadení těmito škůdci stojí především příliš suché ovzduší v místnosti. Zbavit se jich můžete kropením, a to nejlépe ráno. Jestliže po pár dnech neuvidíte zlepšení, vezměte rostlinu a osprchujte ji a důkladně ji omyjte. Nakonec můžete použít česnekovou vodu – několik stroužků česneku nechte do druhého dne ve vodě a poté výluhem postříkejte listy.  

Mohlo by vás zajímat:  Kapradiny pro svůj zdravý růst potřebují správné složení substrátu
Zdroj obrázku: Pixabay

Mšice

Nejčastější výskyt mšic je především v létě a na podzim. V této době jsou pokojové rostliny velmi zranitelné. Mšice se živí dužinou rostlin a seskupují se na lupenech a stoncích. Mšice poznáte i podle barvy, mohou být bílé, zelené, ale i černé. Pokud se objeví na zahradě, právě berušky sedmitečné si na nich dokonale pochutnají. Pokud si všimnete mšice na rostlině, neváhejte a okamžitě ji oddělte od ostatních rostlin. Opět jednoduše květinu osprchujte pod proudem tekoucí vody. Dávejte si ale pozor na půdu, ať mšice neodplavíte do zeminy.   

Mohlo by vás zajímat:  Popínavé rostliny zútulní interiér dlouhými šlahouny, které se mohou pnout i několik metrů
Zdroj obrázku: Pixabay

Červci

Někdy se také stane, že se na rostlině usídlí červec – malý bílý či nahnědlý hmyz. Najdeme jej na spodní straně listu, především kolem dužinaté části. Tento škůdce nejčastěji osídluje květiny s velkými listy a sukulenty. Nejen že si pochutnává na dužině a tekutině z rostliny, ale také vylučuje chemikálii, která podporuje tvorbu plísní. Neváhejte a okamžitě tento hmyz odstraňte! A to pomocí vaty nebo kartáčku. Zároveň můžete zvýšit vlhkost kolem rostliny. A to tak, že pokojovku pokropíte nebo ji umístíte nad misku nebo vedle misky s vodou.      

Zdroj: https://www.fao.org/news/story/en/item/1402920/icode/
Přidat na Seznam.cz