Cup Coffee Coffee Beans

Většina ji rovnou vyhazuje, kávová sedlina přitom doma i na zahradě najde skvělé využití

Kávová sedlina se ve většině případů vyhazuje. Pokud jste velkými milovníky kávy a rádi si dáváte tureckou, kávovou sedlinu nevyhazujte, protože se vám bude v domácnosti hodit. Přinášíme několik tipů, jak ji využít. Pomůže pohnojit rostliny nebo vás zbaví zápachu od česneku nebo cibule.

Zbavte se zápachu na rukou, pomocí sedliny také vyčistíte připáleniny

Kávovou sedlinu můžete využít nejen doma, ale také na své zahradě. Jestli máte rádi česnek nebo cibuli, ale už méně zápach, který vám zůstane na rukou, můžete ho odstranit pomocí kávové sedliny. Tu nejdříve nechce vysušit a poté si s ní posypte ruce. Snadno tak vyčistíte také prkénko, na kterém jste zeleninu krájeli. Kávová sedlina obsahuje esenciální oleje, které neutralizují nepříjemné pachy.

Mohlo by vás zajímat:  Jak se chovat ke stromečku, aby vydržel déle něž do Tří králů

Použít ji tak můžete také do ledničky, pokud jste tam nechali potraviny, které bohužel zplesnivěly nebo se jinak zkazily. Hrst sedliny dejte na talířek, můžete přidat vanilkový olej, nepříjemný zápach zmizí. Ještě předtím ale sedlinu usušte. Dobře bude fungovat také jako prostředek na odstranění připáleného tuku. Pokud do sedliny přidáte mycí prostředek, odmočíte připálené hrnce a poté je umyjete sedlinou, budou se znovu lesknout jako nové.

Zdroj obrázku: Freepik

Káva jako hnojivo nebo peeling

Pokud máte zahradu a sousedovy kočky vám chodí vykonávat potřebu mezi květiny, můžete tomu snadno zamezit díky kávové sedlině. K ní ještě přidejte několik slupek od pomerančů a kočky se tomuto místu budou na hony vyhýbat. Najdou si jiné místo a vy budete mít klid. Dobře funguje sedlina jako hnojivo. Dejte ale pozor, abyste ho nepoužívali příliš často, některým rostlinám to může uškodit.

Mohlo by vás zajímat:  Cibulový postřik ochrání rostliny před škůdci a chorobami

Hodí se hlavně pro rostliny, které mají rády kyselou půdu, mezi ně patří vřesy nebo rododendrony. Ze sedliny si snadno vyrobíte také peeling. Smíchejte tři lžíce oleje s hrstí kávové sedliny, zamíchejte a následně si směsí masírujte celé tělo. Osprchujte se a naneste na pokožku hydratační krém. Kůže bude omlazená a hebká.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/uses-for-coffee-grounds
Přidat na Seznam.cz