Hemerocallis Chicago Silver 4730664 1920

V květinové zahradě nesmí chybět denivky, krásné a odolné trvalky pokvetou celé léto

Patří mezi neoblíbenější a nejběžnější trvalky. Bývají často zaměňovány s liliemi. Denivky svými překrásnými květy dokážou rozveselovat zahradu od letních měsíců až do podzimu. Jsou nenáročné, velmi odolné vůči škůdcům a jejich životnost dosahuje až neuvěřitelných 20 let. 

Přemýšleli jste, odkud se vzal jejich název? Květy denivky, anglicky daylily (jednodenní lilie), totiž kvetou jeden jediný den. Jelikož jich jedna rostlina vytváří spoustu, hraje denivka barvami po dlouhou dobu: než odkvetou všechny, rostlina kvete nepřetržitě až dva měsíce.

Mohlo by vás zajímat:  Zahrada plná barevných květů je pýchou každého zahradníka. Objevte ty nejkrásnější
Zdroj obrázku: Pixabay

Odolná obyvatelka zahrady

Díky velmi hlubokým kořenům jsou denivky vhodné i do zahrad se sušší půdou. Lépe se jim však samozřejmě daří v mírně vlhké zahradě. Nejhezčích květů dosáhnete, zasadíte-li tuto krásku do zahrady s úrodnou půdou bohatou na živiny. Denivky mají rády slunce, ale ani částečný stín jim nedělá problém. Když jim bude chybět slunce, pokvetou o něco méně. 

Existuje nepřeberné množství druhů. Hledáte menší, kompaktnější rostliny, které zasadíte do menší zahrady? Vyzkoušejte trpasličí denivky: třeba tmavě žlutou s názvem Stella d’Oro nebo růžovou Little Missy. K dispozici jsou i denivky, které dorůstají až do jednoho metru. Patří mezi ně třeba krásná oranžová Kwanso.

Mohlo by vás zajímat:  Tavolník lze přizpůsobit na míru každé zahradě, kterou rozveselí krásnými květy
Zdroj obrázku: Pixabay

Květy všeho druhu

Denivky mohou tvořit květy trychtýřovitého nebo pavoukovitého tvaru, kulaté i plné, s úzkými či širokými okvětními listy. Okraj květů mohou mít volánkovitý nebo zubatý. Liší se také denní dobou, kdy se květy otevírají: některé dokonce vykvétají v noci. 

Jestli do své zahrady hledáte vděčné trvalky, kterým nebudete muset věnovat složitou péči, denivky můžeme jedině doporučit. Budou vám dělat radost od léta až do podzimu a perfektně se hodí i k řezu. Na výběr máte z obrovského množství druhů, stačí se jen rozhodnout pro ten svůj.

Přidat na Seznam.cz