Problems Cultivation Domestic Plants Problems Cultivation Domestic Plants Philodendron Dragon Tail Leaves Affected By Spider Mite Yellow Dry Tips Overflow Plant Rotting Roots

Svilušky jsou tichou hrozbou pro všechny rostliny. Postřik ze šedého mýdla pokojové květiny ochrání

Svilušky jsou nepřátelé rostlin na zahradě, ve sklenících, ale také v interiéru. Během pár dnů se mohou rozmnožit a jejich kolonie přivedou rostliny k záhubě. Navíc vyhlášení války sviluškám neznamená jisté vítězství pěstitele. To je také důvod, proč mnozí sáhnou po agresivních chemických prostředcích, aby se těchto roztočů rychle zbavili. Naštěstí existuje alternativa ke škodlivým látkám, která je zcela ekologická a nadto funguje velmi efektivně.

Domácí neznamená neúčinné

Lidé mají často pocit, že kupované chemické prostředky jsou mnohem účinnější při ochraně zeleně proti různým škůdcům, zatímco domácí nejsou natolik efektivní. Není tomu tak, navíc jsou ekologické a neškodí lidem ani životnímu prostředí. Mohou se tedy používat při úklidu domácnosti, zejména koupelny, nebo při ošetřování pokojových rostlin. Výtečnou volbou při likvidaci škůdců, jako jsou svilušky, je takzvané šedé mýdlo, které je šetrné vůči pokožce, ale má celou řadu využití včetně mytí, praní, úklidu nebo ošetřování rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Doma vypěstovaná bazalka je nejvoňavější, líbit se jí bude i na parapetu v květináči
Zdroj obrázku: Freepik

Nebezpečí pro všechny rostliny

Šedé mýdlo se může použít při odstraňování nejčastějšího škůdce pokojových rostlin. Svilušky se objevují na všech typech zeleně, jedná se o drobné roztoče. Velmi rychle se množí a vytvářejí kolonie, které vedou k silnému poškození rostlin. Jedná se o drobného živočicha, jenž mění v průběhu vývoje svůj tvar a barvu, z toho důvodu bývá často nepostřehnutelný v květníku. Upozornit na přítomnost svilušek mohou drobné pavučinky a na listech se mohou objevovat dírky, po čase se začnou kroutit a uvadat.

Mohlo by vás zajímat:  Vyžeňte ovocné mušky nadobro. Díky jednoduchým zásadám poputují o dům dál

Šedým mýdlem na svilušky

Svilušky nemají rády vlhko a chlad, proto je první pomocí omývání listů a zvlhčování vzduchu v okolí napadených rostlin. Dále pomůže ochranný roztok, který se připravuje ze 3–‍4 lžiček šedého mýdla, které se rozpustí v 1 litru vlažné vody. Hadříkem namočeným do roztoku se listy otřou, směs se může přelít do lahvičky s rozprašovačem a aplikovat jednou denně v pěti dnech za sebou na listy rostlin. Nechte působit, poté rostlinu opláchněte. Jako ochrana před škůdci se může připravený roztok používat též preventivně, v tom případě postačuje aplikovat pouze jednou týdně.

Zdroj: https://opticfoliar.ca/how-to-get-rid-of-spider-mites/
Přidat na Seznam.cz