Texture Grass Field

Mech v trávníku je důležité řešit ihned. Koupený nebo domácí postřik ho pomůže odstranit

Rovnoměrně zastřižený zelený trávník připomíná v zahradě dekorativní koberec. Snažíte se o takový efekt, ale váš trávník přesto pořád nevypadá příliš dobře? Velkým problémem v péči o něj je mech. Můžete to vyřešit pomocí postřiku. Jak se tedy účinně zbavit mechu v trávníku?

Zastíněná místa jsou problematická

Nejdříve je důležité vědět, proč se vlastně mech v trávníku vyskytuje. Velmi často je příčinou nízké pH půdy, což znamená, že substrát je kyselý. Trávník se vyvíjí nejlépe v neutrálních podmínkách.

Mohlo by vás zajímat:  Trávník potřebuje péči už nyní. Vápnění předejde plevelu i nenáviděnému mechu

Těžký, jílovitý a nepropustný substrát může být velkým problémem. Chyby při sekání trávníku, zejména příliš nízké sekání, často vedou k rozvoji mechu v trávníku. Založení trávníku na silně zastíněných místech je také velmi problematické, vlhkost komplikuje situaci a nahrává vzniku mechové pokrývky. V takových podmínkách je obtížné získat svěže zelený trávník.

Zdroj obrázku: Freepik

Vápnění velmi pomáhá

Další chybou je ponechání zbytků posekané trávy na trávníku nebo listů spadaných ze stromů. Je také důležité provést pH test půdy v zahradě. Je možné použít acidometr dostupný v zahradních prodejnách. Je-li substrát kyselý, bude nutné provést vápnění trávníku, které se nejsnadněji dělá v době vegetačního klidu. Vytvoří se tak lepší podmínky pro růst trávníku. Vertikutace, tedy svislé sekání trávníku, pomáhá odstranit jeho mrtvé části, mech a plevel. Trávník se tímto procesem provzdušní.

Mohlo by vás zajímat:  Krásný trávník se bez pravidelného hnojení neobejde

Méně agresivní varianta

Postřiky trávníku jsou založeny na síranu železitém, který bojuje s mechem, zabraňuje jeho tvorbě a posiluje imunitu trávy. Na druhou stranu způsobuje rezavé zbarvení, pokud například ulpí na kamenných dlaždicích. Existují domácí prostředky proti mechu v trávníku? Zastánci přírodních metod používají s dobrými výsledky roztok vody a octa. Z pohledu životního prostředí není tak agresivní, ale ve srovnání s chemickým postřikem není jeho účinek tak silný.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/lawns/moss-on-lawns
Přidat na Seznam.cz