Agave Palm Tree Plant Gray Background

Dokonalé hnojivo pro pokojové i zahradní rostliny leží na dně hrnku. Využijte čaj naplno

Využít vše, aby nezbyl žádný odpad, k tomu pomoci pokojovým rostlinám k opětovnému růstu? V tomto případě se hodí sáhnout po použitých čajových sáčcích, které by skončily v lepším případě v kompostéru nebo v bioodpadu, v horším případě v komunální směsné popelnici. Čajové sáčky jsou totiž řešením pro rostliny v květináčích, které ztrácejí energii a chřadnou. Sedlina z připraveného čaje jim může dodat potřebný impuls, k tomu jim zajistí ochranu proti chorobám a pomůže zesílit. Jak se čajové sáčky používají při pěstování květníkových nebo zahradních rostlin?

Čajová sedlina jako hnojivo

Mezi zero waste příznivci patří používání čajové sedliny jako hnojiva do skupiny inovativních nápadů, jak zužitkovat veškerý domácí odpad. Mezi zkušenými pěstiteli je však tento způsob hnojení známý už dlouhou dobu, protože je vysoce efektivní. Za jeho účinností stojí zejména tanin, který funguje jako posilovač chřadnoucích rostlin, k tomu zvyšuje jejich odolnost. Použité čajové sáčky obsahují dále cenné minerální prvky, zejména draslík, fosfor, dusík, vápník, hořčík, železo nebo zinek, což jsou látky, které se běžně dodávají rostlinám pomocí kupovaných hnojiv. Jako bonus pak obsahují éterické oleje, které chrání rostliny před možnými škůdci.

Mohlo by vás zajímat:  Na mšice jde vyzrát. Nepříjemné škůdce zlikviduje obávaný plevel a oblíbená přísada do kuchyně
Zdroj obrázku: Freepik

Účinky hnojení čajovou sedlinou

Co lze očekávat po použití čajových sáčků na hrnkové nebo zahradní rostliny? Už pouhým okem je vidět zlepšení stavu rostlin, protože je blahodárné látky oživí a opět začnou růst. Posílené rostliny často získají intenzivní barvu, listy jsou sytě zelené a květů je více. Velmi dobře reagují na tento druh hnojiva především rostliny, které vyžadují mírně kyselé nebo neutrální prostředí. Ideální je použití na kapradiny, křídlatky, fíkusy, monstery, dracény nebo břečťany. U zahradních rostlin se hodí k ošetření růží, hortenzií, azalek nebo rododendronů, na které lze použít také kávovou sedlinu.

Mohlo by vás zajímat:  Orchidej se žloutnoucími listy zachrání přesazení a skořice

Zálivka čajovým nálevem

Další z možností je zalévat čajovým nálevem rostliny napřímo. Může jít o zbytky čaje, které se zředí vodou, nebo o uvařený čaj, který však nebude příliš silný. Zálivka se doporučuje jednou týdně, u chřadnoucích rostlin pak dvakrát až třikrát týdně. K použití se hodí černý, zelený nebo bílý čaj, samozřejmě musí jít o neslazený nápoj. Jako hnojivo se nepoužívají ovocné čaje nebo nálevy s různými příchutěmi. Čajové sáčky, případně kávovou sedlinu, lze použít také na dno květníků nebo přímo do záhonů, protože se blahodárné látky budou uvolňovat postupně.

Zdroj: https://www.almanac.com/fertilizer-tea-plants-weeds-and-grass
Přidat na Seznam.cz