Mulch Bark Pine Bark Trunk Young Tree Green Grass Protective Layer Plant Care

Úspora vody na zahradě: dešťová voda a mulč šetří peníze i životní prostředí

Voda je vzácným zdrojem, který bychom měli využívat moudře, zvláště pokud jde o naše zahrady. Shromažďování dešťové vody a použití mulče jsou dva účinné způsoby, jak ušetřit vodu a udržet rostliny zdravé.

Sběr vody v zahradě

Sběr dešťové vody je skvělý způsob, jak ušetřit vodu na zahradě. Dešťovou vodu můžete použít k zalévání rostlin, mytí auta, a dokonce i splachování toalety. Existuje několik způsobů, jak shromažďovat dešťovou vodu v zahradě, včetně použití sudu, cisterny nebo dešťové zahrady.

Sud na dešťovou vodu je nádoba, která shromažďuje dešťovou vodu z okapu. Vodu nashromážděnou v sudu můžete použít k zalévání rostlin během období sucha. Takový sud si můžete koupit v místním zahradnictví nebo si ho můžete vyrobit sami pomocí velké nádoby, jako je klasický plastový sud nebo odpadkový koš. Další možnost představuje cisterna. To je větší nádoba pro sběr dešťové vody, která pojme několik set litrů vody. Instalace cisterny může být nákladná, ale pokud žijete v oblasti, kde bývá často sucho a nedostatek vody, představuje taková cisterna výbornou investici.

Mohlo by vás zajímat:  Množství slimáků v zahradě zredukují některé rostliny, účinná je také pivní past

Dešťová zahrada je mělká prohlubeň na zahradě, která je osázena původními rostlinami, které snesou vlhké podmínky. Dešťová zahrada shromažďuje dešťovou vodu a umožňuje jí pomalu vsakovat do země a doplňovat tak zásoby podzemní vody. Dešťové zahrady jsou vynikajícím způsobem, jak snížit odtok vody a erozi a vytvořit stanoviště pro divokou zvěř. Zároveň jsou i krásným doplňkem pro zahradu.

Zdroj obrázku: Freepik

Použití mulče ke snížení spotřeby vody

Mulč je vrstva organického materiálu, jako je listí, posekaná tráva nebo dřevěná štěpka, která se nanáší na půdu kolem rostlin. Mulč pomáhá udržovat vlhkost v půdě, snižuje erozi půdy a potlačuje také růst plevele. Tím, že mulč udržuje půdu vlhkou, snižuje potřebu zalévání, což v důsledku šetří vodu a čas.

Mohlo by vás zajímat:  Na době zalévání záleží. Nejlepší čas je ten, který noční sovy proklínají

Na výběr je několik druhů mulče, včetně slámy, drceného listí, štěpky kůry a kompostu. Každý typ má své výhody a nevýhody, proto si vyberte ten, který se na vaši zahradu hodí nejlépe. Při aplikaci mulče se ujistěte, že jej rovnoměrně rozprostřete kolem rostlin, a ponechejte kolem stonku malý prostor, aby se zabránilo hromadění vlhkosti a hnilobě. Mulč by měl být pravidelně doplňován, protože se rozkládá a řídne.

Zdroj: https://www.nidirect.gov.uk/articles/saving-water-garden
Přidat na Seznam.cz