Uskladnění sezónního ovoce nabízí několik možností, vyberte si tu nejlepší pro vás
Konec léta je obdobím, kdy je třeba zvážit, jak uchováte sezónní ovoce a zeleninu. V létě se sezónní ovoce a zelenina uchovávají snáz než v zimních měsících. Avšak i to je možné! Některé druhy lze zmrazit, jiné mořit či zavařovat.
Sušení
Sušení ovoce a zeleniny vyžaduje odstranění obsažené vody. Vzhledem k tomu, že bakterie potřebují vodu, aby přežily, proces sušení zajišťuje, že se jídlo časem nezhorší. Na rozdíl od jiných konzervačních metod však sušení zcela mění strukturu i chuť jídla. Jakmile je jídlo úspěšně vysušeno, může být skladováno za okolních podmínek. Nejjednodušší způsob je sušit letní ovoce a zeleninu v sušičce. Potraviny obecně musí být z 95 % dehydratovány, než mohou být bezpečně skladovány.
Konzervování
Vařené i syrové potraviny lze úspěšně konzervovat teplem a utěsněním v nádobě. Budete potřebovat tlakový hrnec, konzervovací nádobky, těsnění, kroužky, víčka, nálevku a velký hrnec pro blanšírování. Princip zahrnuje zabíjení bakterií uvnitř nádoby teplem. Tlak páry se aplikuje na vzduchotěsnou nádobu, ve které zanechává sterilní vakuum. Tak mohou potraviny zůstat bezpečně a relativně čerstvé po dobu několika měsíců.
Moření
Nakládka ovoce a zeleniny vytváří nehostinné prostředí pro bakterie. Potenciálně nebezpečné patogeny prostě nemohou přežít kyselost octa, což znamená, že potraviny mohou být uchovávány v bezpečí a jedlé po celá léta. Moření však drasticky mění chuť většiny ovoce a zeleniny. Proces zahrnuje vytvoření roztoku z bílého octa, soli a cukru, který se přivede k varu v pánvi. Ovoce a zelenina jsou zality v nádobě, která je následně utěsněna. Takto uložené potraviny lze skladovat až týden.
Zmrazení
Zmrazení letního ovoce a zeleniny je nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak potraviny uchovat. Zmrazení a rozmrazování však může poškodit měkčí ovoce, jako jsou jahody. Zmrazení také nezabíjí všechny bakterie. Mnoho z nich se stává nečinnými, dokud se nerozmrazí.