Fallen Leaves

Uschlou rostlinu je možné ještě zachránit. Darujte jí nový život!

Nenáročné rostliny, které by vyzdobily náš interiér, vyhledáváme snad úplně všichni, o tom není pochyb. Bohužel se ale někdy stane, že na rostlinu zapomeneme a ona zažije ty nejextrémnější podmínky – sucho. I to se stává, ale víte jistě, že uschlá rostlina je opravdu uschlá a už ji nelze zachránit?

Je opravdu tolik suchá?

Pokud chcete zjistit, zda je rostlina příliš suchá, zkontrolujte substrát. Je prašný? Potom tedy květina prahne po vodě. Pokud dlouhodobě rostlina žízní, začnou opadávat a hnědnout listy. Co je nejlepší udělat? Rozhodně promáčet substrát. Pokud má květináč drenážní otvory a nejlépe drenážní vrstvu, umístěte rostlinu do vody. Měl by být namočený pouze květináč přibližně do poloviny. Nechte květinu ve vodě alespoň dvě hodiny. Poté vytáhněte bokem a nechte rostlinu ještě půl hodiny okapat.

Mohlo by vás zajímat:  Zamiokulkas není potřeba příliš zalévat. Prospěje mu hnojivo z piva
Zdroj obrázku: Pixabay

Extrémně suchá

Než se rozhodnete na pohled velmi přeschlou rostlinu vyhodit, zkontrolujte její suchost. Tento postup lze nejlépe zjistit u dřevnatých rostlin, jako jsou palmy, a také u těch, které mají silné stonky. Stačí, když jemně nehtem odškrábnete vrchní část vrstvy ze stonku či kmene. Pokud je stonek dužnatý nebo zelený, rozhodně rostlinu ještě zachráníte. Jestli je ale rostlina natolik suchá, že se stonek zlomí, bohužel vám nezbyde nic jiného než ji vyhodit do popelnice.

Mohlo by vás zajímat:  Víc než krásné dekorace: tyhle pokojovky se postarají o čistý vzduch v každém domově

Proveďte řez

Pokud jste zjistili, že rostlina není na odpis, odřežte či odtrhejte všechny listy. Poté odřízněte stonek nebo kmen. U větší rostliny nechte pahýl tak deset centimetrů, u té menší můžete nechat centimetr. Takto připravenou rostlinu umístěte na slunné místo, kde není průvan a zima. Také ji pravidelně a pořádně zalévejte. Do zálivky přidejte vícesložkové hnojivo a řiďte se dávkováním, které je uvedeno na obale od výrobce.

Zdroj obrázku: Pixabay

Miniskleník

Některé rostlinky potřebují vlhkost a dostatek světla. Takové podmínky je těžké zajistit, a to především přes zimní období, kdy máme zapnuté ústřední topení. Jak tedy pomoci rostlinám, které tyto podmínky potřebují stále? Je to jednoduché, zajděte do zahradnictví či sedněte k internetu a kupte si domácí miniskleník. Je krásný, designový a vašim rostlinám udělá dobře. Pokud za něj nechcete utrácet, můžete si takový vyrobit z plastových misek, nebo můžete rostliny jednoduše přikrýt igelitovým sáčkem.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/quickly-rehydrate-wilted-plant-23002.html
Přidat na Seznam.cz