Closeup Shot Common Starling

Úrodu před špačky ochrání síť a jednoduché plašiče

Teplé počasí je v plném proudu a ovoce pomalu dozrává. Každý se těší na sklizeň a milovníci ovoce si tak přijdou na své skrz šťavnaté třešně, višně či švestky. Nejen lidé si ale na podobných dobrotách rádi pochutnají. Pro špačky je to učiněné lákadlo. Právě tito ptáci dokážou svými nálety zničit úrodu v nejednom sadu. Jak proti nim mírumilovně bojovat tak, abychom je nezranili, ale zároveň ochránili ovocnou úrodu? Právě to se dozvíte v dnešním článku.

Mohlo by vás zajímat:  Nevítané návštěvy hlodavců napáchají škody a mohou ohrozit naše zdraví

Použijte jejich smysly proti nim

Ptáky, stejně jako jiná zvířata či lidi, můžete ošálit jejich vlastními smysly. A co víc, většinou k tomu nepotřebujete víc než pár starých věcí, co se vám doma už dlouho povalují. Na špačky dobře funguje plašení zvukem či vizuálními efekty.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro plašení zvukem můžete využít několik různých metod. Pro začátek stačí, když si při práci v sadu či na zahradě pustíte nahlas hudbu. I tento zvuk bude špačky rušit. Stejně tak můžete na větve stromů umístit staré plechovky a PET lahve. Ty budou ve větru rachotit a hejna tak plašit.

Mohlo by vás zajímat:  Proti škůdcům a plísním nejlépe zafungují domácí prostředky, které rostlinám neuškodí

Co se týče vizuálních plašičů, mnozí zahrádkáři používají vytisknuté obrázky dravců, kterých by se měli ptáčci zaleknout. Vyplašit je můžete i všemožnými věcmi z domácnosti, které na stromy přivážete a ve větru se budou pohybovat. Tímto způsobem můžete využít staré stuhy, draka či balónky. Také můžete na větve navázat stará CD. Ta budou odrážet slunce způsobem, který ptáky také vyplaší.

Mechanická bariéra jako účinné řešení

Pokud chcete opravdu zajistit, že se špačci k plodům nedostanou, zvolte mechanickou bariéru. V každém zahrádkářství můžete pořídit speciální sítě. Postačí vám ale i staré záclony či ubrusy. Ty přes stromy přehoďte a upevněte. Špačci se přes látku nedostanou k plodům, obzvlášť pokud ji opravdu správně zajistíte. V období sklizně jde bariéra navíc snadno sundat a přitom zůstane vaše úroda netknutá.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-starlings/
Přidat na Seznam.cz