Tomatoes 1561565 1920

Změny listů rajčat znamenají problém. Při těchto 6 znacích je namístě ihned zasáhnout

Domácí rajčata chutnají božsky, ale co si budeme namlouvat, vyžadují náročnou a dlouhotrvající práci. Trvá několik měsíců, než ze semínek a následně vypěstovaných sazenic vyrostou rostliny, které se obsypou květy a dozrají na nich plody. Stačí málo a z úrody nemusí být nic, protože rajčata jsou náchylná na různé druhy škůdců a mohou je zlikvidovat plísňové a houbové choroby, na což mohou upozornit zkroucené listy. Co se s rajčaty děje, když listy mění barvu a dochází k jejich krabacení? Je nutné zasáhnout včas!

Pěstování rajčat je každodenní práce

Nestačí jen zasadit sazenice a počkat, až se budou na stoncích skvít baculatá rajčátka, tak snadno to rozhodně nepůjde. Při pěstování rajčat je důležitá každodenní péče, nutné je kontrolovat také stav listů, protože může napovědět, zda je rostlina zdravá nebo co se s ní děje. Znepokojivým znakem pak je krabacení podél hlavních žilek. Nemusí jít o závažný stav, jedním z důvodů může být nedostatek vody. Při odpařování vody z listů pak může dojít k jejich kroucení. Je proto namístě přehodnotit množství zálivky především v horkých letních dnech.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejný kečup je už nuda. Pikantní kečup z řepy příjemně překvapí každého labužníka
Zdroj obrázku: Pixabay

Stáčení a otáčení listů směrem vzhůru

Rajčata milují slunce a teplo, ale jak se říká, všeho moc škodí. Ve vedrech nebo při příliš intenzivních slunečních paprscích se mohou listy začít kroutit, protože se tak chrání před horkem. Dalším jevem je hnědnutí, které signalizuje nedostatek závlahy.

Svinování listů směrem dolů

Přílišná péče může taktéž škodit, zejména při přehnojování dusíkem. Přílišné hnojení nemusí vést k vyšším výnosům, naopak se mohou začít listy svinovat a otáčet směrem dolů. V takovém případě se doporučuje hnojení omezit.

Mohlo by vás zajímat:  Proti škůdcům a plísním nejlépe zafungují domácí prostředky, které rostlinám neuškodí

Změna barvy i kroucení

Při nedostatku vápníku listy mění zabarvení, zatímco vrcholky rostlin zůstávají tmavě zelené. Doporučuje se tedy přidat hnojivo s obsahem tohoto minerálu.

Pavučinky na srolovaných listech

Ve chvíli, kdy se objevují na srolovaných listech pavučinky, jedná se o útok svilušek a je nutné provést postřik na bázi olejů nebo česneku či cibule.

Poleptané a deformované listy

Tento jev značí jediné – mšice. Je nutný okamžitý zásah, protože mšice se rychle množí a mohou zlikvidovat veškerou úrodu.

Mohlo by vás zajímat:  Balkon před holuby ochrání instalace sítě nebo domácí repelent ze dvou surovin

Žluté listy, které vadnou

V případě, že jsou listy pokroucené, k tomu ještě žloutnou, jedná se o bakteriální nákazu. Je nutné zajistit, aby se nákaza nerozšířila na ostatní rostliny, dotčené kusy pak spálit.

Zdroj: https://youshouldgrow.com/tomato-leaf-problems/
Přidat na Seznam.cz