Orchid 3778816 1920

Unikáty orchidejí, které řada pěstitelů nezná: Žijí déle než lidé a rostou na každém kontinentě

Pro orchideje mají čeští zahradníci a zahrádkáři slabost. A nejen ti čeští – orchideje patří k nejoblíbenějším a nejčastěji pěstovaným okrasným rostlinám na světě. Najdete je ve většině městských parků, v zámeckých zahradách, patří k oblíbené dekoraci na svatebních obřadech i slavnostních ceremoniálech. Jsou zkrátka všude. Dnes vám o nich prozradíme několik zajímavostí, které vás překvapí.

Orchideje žijí déle než lidé

Některé druhy orchidejí se při správné péči dožívají až stovky let, starat se tedy o ně musí hned několik generací zahradníků. Obecně ale platí, že orchidejím se lépe daří v přirozeném prostředí, kde se dožívají většího věku než při umělém pěstování. I proto je těžké říci, která rostlina je mezi orchidejemi rekordmanem. Odhaduje se však, že může být až 150 let stará.

Mohlo by vás zajímat:  Zdravé potraviny nemusí stát majlant. Tyhle suroviny stojí pár korun a tělu maximálně prospějí

Orchideje jsou doma všude

Ano, primární domovinou orchidejí jsou vlhké tropy, kde se jim daří zdaleka nejvíce. Ale celá řada druhů orchidejí se přizpůsobila podmínkám jiných kontinentů a podnebných pásů, a tak o nich můžeme bez nadsázky říci, že jsou doma všude. Vlastními druhy orchidejí se mohou pochlubit všechny kontinenty s výjimkou věčně zmrzlé Antarktidy.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vanilka je také orchidej

Ano, je to opravdu tak. Oblíbené koření, bez kterého bychom si už dnes neuměli představit sladké dezerty, je z botanického hlediska orchidej. Vanilkový květ tedy nepřipomíná květy okrasných druhů orchidejí náhodou, je jim příbuzný. A semínka, kterých je vanilkový lusk plný, jsou pak pochopitelně semena orchidejí.

Mohlo by vás zajímat:  Řeřicha vyroste ze semínka už za sedm dní. O zdraví a krásu může pečovat po celý rok

A to ještě zdaleka není všechno. Orchideje se mohou pochlubit také těmito zajímavostmi:

  • Orchidejí je na 30 000 různých druhů. A to není všechno, každý rok je objeveno několik stovek nových druhů.
  • Orchideje byly na světě už v době, kdy po Zemi chodili dinosauři.
  • Semena orchideje jsou nejmenší ze všech semen známých druhů rostlin.
Přidat na Seznam.cz