Ant 954015 1920

Běžná školní křída je skvělým pomocníkem v boji proti nezvaným mravencům

Několik milimetrů měřící, tichý a v případě přemnožení obtěžující hmyz, mravenci. Ač známe mraveniště z přírody, umí si tito mrňouskové vytvořit obstojnou kolonii i v domácnostech, pod kameny, v mrtvém dřevě nebo třeba spižírně. Nejen, že je jejich přítomnost nežádoucí, ale umí napáchat i mnoho škod, jako je poškození stavebních materiálů, infikování potravin, přenos bakterií nebo štípance. S minimem ohledu na životní prostředí lze k jejich vymýcení použít pesticidů. Co ale použít v případě, kdy odmítáte použít chemikálie?

Poznejte protivníka

Pro efektivní účinek je důležité vědět, o jaký druh jde. V jarních měsících domácnost navštěvuje mravenec obecný. Tento 2-10 milimetrový tvor má černohnědou barvu, není lesklý a má rád sladké. Do domácnosti se dostane dveřmi či oknem a s největší pravděpodobností ho najdete kdekoliv, kde je jen stopa cukru. Při boji s tímto druhem začínejte u mraveniště či skuliny, kterou se do domácnosti dostává. Proti tomuto druhu se vyzbrojte práškem do pečiva, křídou, skořicí, sodou nebo majoránkou. Drobnějším druhem je mravenec faraon, který má žlutou až světle hnědou barvu a doma jej potkáte na podzim. Vzhledem k tomu, že do domácnosti proudí tento druh hlavně za teplem, nechte své obydlí co nejvíce vymrznout. Díky schopnosti rychle přemístit kolonii, se v boji s faraony nedoporučují insekticidy, které je spíše rozeženou. Hlavním cílem je v tuto chvíli královna a jejich hnízdo. Pro jejich likvidaci je nejvhodnější použít gely, prášky a cokoliv, co mravenci na svých tělech donesou až ke královně.

Mohlo by vás zajímat:  Sršně patří k nejobávanějšímu hmyzu. Svá hnízda staví i blízko lidí, hlavní je zachovat klid
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vyhlaste jim válku

K vymýcení mravenců není zapotřebí kupovat drahé chemikálie. Bohatě Vám postačí suroviny, které najdete doma ve spižírně či dětském pokoji. Co vše můžete v boji s touto drobotinou použít?

  • Bílý ocet – Mravenci nemají rádi jeho pach. Ten navíc překryje jejich vlastní pachové stopy. Postačí smíchání s vodou a nanesení roztoku na vchody těchto drobečků.
  • Pepř – Nenávidí jej! Proto ho nasypte před jejich vstupními otvory.
  • Lepicí páska – Umístěte oboustrannou lepicí pásku po obvodu domu či přímo v domácnosti. Pro nalákání na ni nasypejte cukr nebo kápněte šťávu. Buď se jí vyhnou, nebo se přilepí.
  • Citron – Přidejte šťávu z citronu do vody na mytí podlahy, nebo vzniklou směs nakapejte do míst, kudy mravenci přichází.
Přidat na Seznam.cz