Closeup Dogrose Berries Dog Rose Fruits Rosa Canina Wild Rosehips Nature

Tyto plody se vyplatí sklízet až po mrazu. Získají lepší chuť a texturu

Přemrznutí může být pro zahrádkáře značně frustrující, ale některé plody mohou tímto procesem projít a stát se ještě sladšími a chutnějšími. Mraz může ovlivnit chuť a texturu některých plodů, což z nich činí vynikající suroviny pro různé recepty. Zde je seznam plodů, které je nejlepší trhat po přemrznutí a tipy, jak je využít.

1. Hroznové víno: Přemrznuté hroznové víno může být vynikající pro výrobu vína, kompotů, nebo dokonce hroznových džusů. Mrazem se koncentruje cukr a chuť hroznů, což dává vínu nebo džusu bohatou a sladkou chuť.

Mohlo by vás zajímat:  Začátek roku přeje plánování zahrady na celou nadcházející sezónu

2. Jabka: Přemrznutá jabka mohou být použita k výrobě jablečného kompotu nebo jablečného moštového džusu. Mrazem se snižuje obsah vody v jablku a koncentruje se chuť a sladkost.

3. Meruňky a broskve: Tyto plody mohou být použity k výrobě džemů, marmelád nebo třeba jako náplň do koláčů. Mraz zlepšuje konzistenci a sladkost těchto plodů.

4. Maliny a ostružiny: Přemrznuté maliny a ostružiny mohou být výtečnou surovinou pro přípravu ovocných omáček, džemů, nebo třeba muffinů. Mrazem se rozpouští jejich struktura a uvolňuje aroma.

5. Rybíz: Rybíz může být použit k výrobě sirupů, želé nebo rybízových koláčů. Mrazem se snižuje kyselost a chuť rybízu.

Mohlo by vás zajímat:  Mykorhizní vakcína oživí borůvkové keře a podpoří úrodu
Bunches Red Currants Bush
Zdroj obrázku: Freepik

6. Švestky: Přemrznuté švestky mohou být výborné pro přípravu švestkového povidla, kompotu nebo třeba jako náplň do koláčů. Mrazem se koncentruje cukr v plodech a zvýrazňuje chuť.

7. Třešně: Třešně po přemrznutí mohou být použity na výrobu třešňového džemu, třešňového likéru nebo třešňových koláčů. Mrazem se koncentruje cukr v třešních a zvyšuje jejich sladkost.

8. Bílé hrozny: Přemrznuté bílé hrozny mohou být vynikající pro výrobu bílého vína nebo jiných hroznových produktů. Mrazem se zvyšuje koncentrace cukru a chuť bílých hroznů.

Mohlo by vás zajímat:  Sladké jahody milují děti i dospělí. Šťavnatá pochoutka ale nemusí tělu pouze prospět

9. Šípky: Přemrznuté šípky mohou být použity k výrobě šípkového čaje nebo šípkového sirupu. Mrazem se zlepšuje chuť a vůně šípků.

Pamatujte, že při sbírání přemrznutých plodů je důležité zajistit, aby nebyly poškozeny nebo zkaženy. Plody by měly být uloženy v mrazničce, dokud nebudou použity. Trhat přemrznuté plody může být zábavným a užitečným způsobem, jak využít mrazu v zahradě a vytvořit chutné a aromatické produkty.

Zdroj: https://blog.southernexposure.com/2019/07/fall-harvest-plants-that-are-sweeter-after-a-frost/
Přidat na Seznam.cz