Vegetation

Tyto druhy rostlin můžeme vysadit ještě v listopadu

Listopad nemusí být tradiční měsíc spojený s výsadbou, ale stále nabízí možnosti pro zahradníky, kteří chtějí využít poslední chvíle podzimu. Přestože teploty klesají a dny se zkracují, existují druhy rostlin, které se dobře adaptují na chladnější počasí a mohou být vysázeny právě nyní. Zde je několik tipů, co ještě můžete stihnout zasadit v listopadu:

1. Cibuloviny

Listopad je posledním měsícem pro výsadbu většiny jarních cibulovin. Narcisy, tulipány, hyacinty a další cibulové květy by měly být v zemi před prvním mrazem, aby měly dostatek času na vytvoření kořenů před zimním spánkem.

2. Česnek

Podzimní výsadba česneku je ideální, protože studené teploty napomáhají k vytvoření jeho charakteristického chutného aroma. Listopad je často poslední měsíc, kdy lze česnek zasadit pro sklizeň následující léto.

Mohlo by vás zajímat:  Noviny sníží množství plevelu, přispějí kompostu a nahradí květináč

3. Ovocné keře a stromy

Výsadba ovocných keřů a stromů, jako jsou jabloně, hrušky nebo švestky, může být také úspěšná, pokud půda ještě není zmrzlá. Tato rostlina vám dá náskok před jarními výsadbami a může přispět k lepšímu zakořenění.

4. Chladnomilné zeleniny

Některé zeleniny, jako je špenát, polníček a některé odrůdy salátu, mohou tolerovat mírný mráz a mohou být zasazeny v listopadu, aby produkovaly úrodu ještě před koncem roku nebo na začátku jara.

5. Zimní obiloviny

Zimní pšenice a ječmen mohou být vysévány v listopadu, pokud to dovolí podmínky. Obiloviny vyklíčí a pak zůstanou v dormantní fázi během zimy, aby měly náskok pro růst na jaře.

Mohlo by vás zajímat:  Péče o zahradu začíná na jaře. Trávník, záhony i stromy se odvděčí dokonalým vzhledem
Wheat Ears Wooden Table
Zdroj obrázku: Freepik

6. Zimní zelené

Mizuna, tatsoi a další druhy zimní zelené mohou být výbornými kandidáty pro podzimní výsadbu, pokud máte zahradu s ochrannými opatřeními, jako jsou fóliovníky nebo skleníky.

7. Měsíček lékařský a violky

Tyto květiny mohou čelit chladnému počasí a často vydrží teploty pod bodem mrazu. Jejich výsadba v listopadu zajistí, že budete mít barevnou zahradu i během chladnějších měsíců.

8. Zimních jahod

Zimní odrůdy jahod lze zasadit v listopadu, aby se zakotvily před zimou a byly připraveny pro ranou jarní sklizeň.

Mohlo by vás zajímat:  Vyzrajte na vánoční kaktus a poznejte triky správného pěstování po celý rok

9. Ozdobné trávy

Ozdobné trávy jsou odolné a mohou být vysazeny i pozdě na podzim. Poskytují strukturu a zájem o zimní zahradu.

10. Stálezelené rostliny

Listopad je také dobrý čas pro výsadbu stálezelených rostlin, jako jsou rododendrony nebo azalky, které dodávají barvu zahradě po celý rok.

Při výsadbě v listopadu je důležité dbát na to, aby půda nebyla přemrznutá nebo příliš mokrá. Zajistěte, aby nové výsadby byly dobře zalité a chráněné před extrémními teplotami. S trochou plánování a péče je možné využít poslední šanci podzimu a připravit základ pro bujný růst v nadcházející sezóně.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/vegetable-seeds-to-sow-in-november/
Přidat na Seznam.cz