Natural Landscaping Garden

Túje potřebují pravidelné hnojení během celého roku

Túje jsou oblíbenými okrasnými stromy nebo živými ploty, které zdobí tuzemské zahrady. Říká se, že odolají všemu. Není tomu tak, nadto potřebují správnou péči a někdy podpořit v růstu správným prostředkem. Životabudič je nutné aplikovat zejména ve chvíli, kdy začínají větvičky a jehličí hnědnout. Právě tyto projevy jsou počátečním varováním, že stromy nemají dostatek živin a potřebují zahnojit. Dodávat živiny se musí celoročně, protože túje jsou z čeledi cypřišovitých a jedná se o stálezelené jehličnany, které potřebují posílit i před zimou. A jak připravit posilující roztok?

Mohlo by vás zajímat:  Hnědnutí tújí ukazuje na škůdce, choroby nebo nedostatek živin v půdě

Domácí hnojivo pro zeravy

Túje nebo zeravy patří mezi nejoblíbenější stromy, které se používají do živých plotů. Jsou známé svou odolností vůči chorobám a škůdcům, ale mohou trpět při nedostatku živin. Pro doplnění potřebných minerálů dobře poslouží běžně dostupné suroviny, ze kterých se může připravit domácí hnojivo. Jako přísady se mohou použít kvasnice, banánové slupky nebo sušený kávový lógr. Vyrobené hnojivo poslouží dobře tújím, ale také ostatním zahradním rostlinám.

Zdroj obrázku: Freepik

Kvasnicové hnojivo na jaře

Jak probudit k životu jehličnany na jaře? Na začátku vegetačního období se doporučuje zahnojit většinu rostlin, aby mohly bujně růst. Skutečným balzámem pro zeravy jsou pekařské kvasnice, které dobře poslouží i pro zahnojení okrasných rostlin a keřů. Kvasnice posílí též různé druhy zeleniny, jako jsou okurky nebo rajčata, a jahody. Pro přípravu hnojiva se může použít i prošlé droždí. Tři kostky se rozdrobí do pěti litrů vody a roztokem se stromy zalijí zjara, ideálně v dubnu.

Mohlo by vás zajímat:  Levandule ocení během srpna a podzimu hnojivo z vaječných skořápek

Hnědnutí značí nedostatek živin

Proč vlastně túje hnědnou? Kromě znečištěného prostředí nebo vnějších vlivů, kterými mohou být domácí mazlíčci, kteří znečišťují svou močí jehličnany, trpí hnědnutím túje při nedostatku živin, zejména minerálů, jako jsou dusík, železo nebo hořčík. Přihnojování se může provádět během celého roku kromě dnů, kdy jsou teploty pod bodem mrazu. Tújím vyhovuje přídavek draslíku a fosforu, nesmí chybět ani zmíněné další minerály. Zeravy se musí rovněž pravidelně zalévat, zejména před zimou potřebují dostatek vláhy, aby je mráz nevysušil.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/trees/arborvitae/fertilizing-arborvitae-trees.htm
Přidat na Seznam.cz