Closeup Shot Garden Cress Placed Blue Plate

Řeřichu lze pěstovat po celý rok. Je zdravým doplňkem jídelníčku

O této zelené bylince je nejvíce slyšet během Velikonoc. Řeřicha je typickou přísadou do jarních pokrmů nebo nádivky, ale může se konzumovat během celého roku. Výhodou je, že se může pěstovat na zahrádce, na balkoně i na menším okenním parapetu. A rozhodně je důvod ji pěstovat po celý rok, obsahuje totiž řadu cenných látek včetně nezbytného céčka a mnoha minerálů. Proč zařadit řeřichu do každodenního jídelníčku a jak ji pěstovat?

Typická bylinka Velikonoc

Řeřicha se dostává do povědomí spotřebitelů zejména v brzkém jaře a na Velikonoce, kdy se hovoří o přínosech této bylinky. Řeřicha setá nebo také řeřicha zahradní totiž obsahuje přírodní vitamíny C, A, K a řady B, taktéž mnoho minerálů, jako jsou železo, hořčík, vápník, chrom a jód. Všechny tyto látky pomáhají posílit imunitu po dlouhé zimě, kdy se vitamínů v těle nedostává. Řeřicha je dokonce prospěšnější než citrusové plody, o čemž ví jen málo konzumentů.

Mohlo by vás zajímat:  Po těžkém jídle uleví pelyňková tinktura. Její příprava je snadná a vždy bude po ruce
Zdroj obrázku: Freepik

Poklad z parapetu

Naklíčená řeřicha se může přidávat do různých studených i teplých pokrmů pro dodání jedinečné chuti. Výtečně chutná v polévkách, v zeleninových salátech, v pomazánkách nebo pro dochucení obložených chlebů. Obsažené látky mají antioxidační účinky, posilují imunitu a pomáhají detoxikovat organismus. Řeřicha se doporučuje při dietách, chudokrevnosti, při léčbě revmatismu a osteoporózy nebo bronchitidy. Dříve sloužila jako jedinečný prostředek při dýchacích potížích nebo virových onemocněních.

Jak pěstovat řeřichu na parapetu

Jednoletka z čeledi brukvovitých se může pěstovat snadno doma, mohou se konzumovat klíčky, drobné lístky i stonky se vzrostlými lístky. Maximální výška rostliny je 40 centimetrů, ale v domácím prostředí se pěstuje zejména na rané klíčky ve speciální misce nebo na buničině či na bavlněné podložce. Základem je neustále vlhký podklad a slunné místo na parapetu okna. První rostlinky se objeví během týdne až deseti dnů. Při pěstování venku se může vysazovat od března do října s ohledem na venkovní teploty.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/garden-cress-seeds, https://www.britannica.com/plant/cress, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8391159/, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-watercress
Přidat na Seznam.cz