Close Up Female Watering Plants With Blue Can

Tipy pro úsporné zalévání zahrady: využít lze dešťovou vodu nebo mulčování

Obzvláště v letním období je zalévání často diskutované téma. Ať už je to kvůli tomu, že rostliny v horku potřebují o to více vody, anebo naopak kvůli omezení, která jsou skrz šetření vodou v suchu zaváděna. Už právě z těchto důvodů je dobré volit cesty, které nebudou plýtvat vodou, ale vláhu k rostlinám dostanou. Ty nejjednodušší možnosti vám navíc nabízí sama příroda, pro více informací čtěte dál.

Voda z nebe je stejně, ne-li více kvalitní než ta z kohoutku

Nejlepším způsobem, jak zahradu zalít, ale zároveň při tom neplýtvat pitnou vodou, je využít vodu dešťovou. Nejenže je zadarmo, ale ještě k tomu neobsahuje chemikálie, které jsou používány ve vodě pitné na její ošetření. Samozřejmě ale nemůžete spoléhat na to, že bude pršet, a je tak dobré si vodu skladovat. Nejjednodušší je ji odebírat z okapů. Právě ty většinou odvádí vodu do kanalizace, ale nic vám nebrání si ji svést třeba do barelu. Právě tam vám voda může klidně stát i v největším suchu a vy si z ní akorát odeberete do konve.

Mohlo by vás zajímat:  Mravenci dokážou ovocný strom i zničit. Zahradu zachrání jednoduchá past, která zlikviduje všechny škůdce
Zdroj obrázku: Freepik

Odpařování je váš největší nepřítel

Velmi důležitý je i způsob, jakým zaléváte, a kdy tuto činnost provádíte. Nejvíce vody totiž zbytečně odchází odpařováním. To znamená, že byste zavlažovat měli ideálně, když je půda alespoň trochu vychladlá. Čím teplejší je, tím více vody se z ní odpaří. Důležité je také, aby se co nejvíce vody dostalo ke kořenům rostliny. Je tak zbytečné zalévat shora. Tímto způsobem se rostlina může sluncem spálit a také zbytek vody po listech steče dále od rostliny, což způsobí to, že se voda bude pouze horko těžko dostávat ke kořenům.

Mohlo by vás zajímat:  Krtek má dobře vyvinutý čich. K jeho vypuzení proto poslouží aromatické rostliny

Abyste odpařování zabránili, můžete zkusit mulčování. Právě to poskytne ochrannou vrstvu, která bude půdu udržovat ve stálé teplotě, a odpařování tak nebude tak vydatné. Můžete mulčovat pomocí kůry, humusu, ale i rašeliny. Každý způsob navíc vaší půdě poskytne i cenné živiny.

Zdroj: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/aug/22/six-ways-to-save-water-in-your-garden
Přidat na Seznam.cz