Iron 2326791 640

Třídění kovů má v ČR dlouholetou tradici

Mimo odpadů, které vhazujeme do barevných kontejnerů, má v České republice dlouholetou tradici také třídění kovů. Počátky třídění kovů se datují již do druhé poloviny 19. století, kdy byla vyrobena martinská pec pro výrobu oceli. A recyklace kovů u nás probíhá dodnes.

Kovy jsou velmi ceněnou surovinou, která slouží k dalšímu zpracování. Jsou předmětem výkupu v mnoha sběrnách po celé ČR. Z recyklovaných kovů jsou pak dále vyráběny odlitky, slitiny kovů, dráty a další výrobky.

Platby v hotovosti se už nedočkáte

Od začátku roku 2015 však v ČR platí nové nařízení, které sběrnám zakazuje platit za kovový odpad v hotovosti. Tímto krokem si stát slibuje značné omezení krádeží kovových předmětů, které byly dále prodávány právě do sběren zabývajících se výkupem a zpracováním kovů. Při nedodržení povinnosti bezhotovostních plateb za kovy se sběrny vystavují riziku pokuty až do výše 1 milionu Kč.

Mohlo by vás zajímat:  Křenu se lidé zbytečně vyhýbají. Díky jednoduchému triku nebude štípat a tělu maximálně prospěje

Které kovy recyklujeme?

Předmětem recyklace jsou kovové předměty jako traverzy, kovové tyče, plechy, rámy od jízdních kol a kočárků, okapy, plechovky od potravin atd. V žádném případě však do sběrny nenoste kovové nádoby znečištěné od potravin, barev nebo jiných chemikálií. Sběrny také nemají zájem o kombinované obaly, jejichž zpravování se nevyplatí. V tomto případě se jedná zejména o obaly od čokolád a tavených sýrů, víčka od jogurtů, víčka od zavařenin atd.

Co se dále děje s vykoupeným kovem?

Vykoupený kov je dále roztřízen a vyčištěn. Poté je při vysokých teplotách zpracováván v hutích a slévárnách, kde z něj vzniknou meziprodukty, které jsou určeny k další výrobě.

Mohlo by vás zajímat:  Po vypití lahodného nápoje kávu ještě uvítá každá zahrada

TSR Czech Republic, s.r.o.

Výkupem kovového šrotu  a kovového odpadu se u nás zabývá například společnost TSR Czech Republic, s.r.o. . V případě, že máte k dispozici kovy, které byste rádi odevzdali ve sběrně, stačí najít nejbližší pobočku, kterou naleznete na webových stránkách www.tsrcr.cz.

Přidat na Seznam.cz