Příprava zahrady na zimu

Příprava zahrady na zimu v 5 bodech

Léto je krásné, ale krátké. Než se nadějete, dlouhé a teplé letní večery se přehoupnou do sychravého podzimu. A není nikdo, kdo by měl v tomto období více práce než zahrádkáři, kteří připravují zahradu k zimnímu odpočinku. I když se to nezdá, příprava zahrady na zimu je tou nejdůležitější součástí zahradnického koloběhu. Při této činnosti se rozhodně neobejdete bez kvalitního zahradního nářadí.

úklid listí

Úklid listí

Podzimní úklid listí

Asi nejznámější podzimní prací na zahradě je úklid listí. Pokud vlastníte rozlehlou zahradu se spoustou stromů, sami jistě dobře víte, že tato zahrádkářská disciplína je poměrně náročná. Podzimní listí totiž nepadá najednou, ale postupně. Hrabání, hromádkování, nakládání a odvoz na kompost jsou mnohdy záležitosti trvající několik týdnů. V dnešní době naštěstí existuje moderní varianta plně nahrazující klasické hrábě. Je jí stále oblíbenější vysavač listí. Uvidíte sami, jak se proces úklidu listí zrychlí. Vysavač listí je konstruován tak, aby šetřil váš čas i energii. Nasadíte ho na rameno, přiložíte sací trubici k listí a nasáváte do sběrného vaku. Po překročení kapacity vysypete obsah na kompost.

Mohlo by vás zajímat:  Postarejte se o zahradní nábytek před zimou a uskladněte ho správně

Kypření půdy

Abyste v létě měli opět co sklízet, bez kypření půdy to nepůjde. K této činnosti jsou ideální rycí vidle, které půdu dobře provzdušní a připraví ji na další sezonu. Jejich výhodou je minimální riziko nežádoucího obracení spodních vrstev půdy.

Podzimní řez dřevin

Listí už máte na kompostu a půdu jste řádně provětrali? S čistou hlavou se tedy můžete vrhnout na podzimní řez dřevin. Stromům tím velmi prospějete. Podzimní řez působí na dřeviny omlazujícím efektem. Správným ošetřením zvýšíte výnosnost ovocných stromků a s trochou šikovnosti předejdete nepříjemnému překvapení v podobě nemoci, která může strom napadnout a velmi rychle se rozšířit. Chcete-li si ušetřit namáhavou práci se zahradními nůžkami, vyzkoušejte zahradnickou vychytávku zvanou ruční pila na řez dřevin. Zjistíte, že péče o dřeviny nebyla nikdy jednodušší.

Mohlo by vás zajímat:  Přichází doba přesazování. Šance dopřát rostlinám víc prostoru a zkontrolovat kořeny

Péče o rostliny před zimou

Je jen málo zahrad, které by nezkrášlovaly oblíbené trvalky. A podzim je přitom důležitým obdobím péče o tyhle rostlinky s tuhým kořínkem. Prvním krokem je ostříhání, ponechaná zdřevnatělá část by po něm neměla být vyšší než několik málo centimetrů. Druhým krokem je přikrytí. K tomu můžete použít prakticky cokoliv, jen nezapomeňte ještě kolem poházet dobře proleželý kompost, nezbytnou výživu na další rok.

Zahradní technika je nezbytná

Kvalitní a účinná zahradní technika je dnes nezbytná. Moderní přístroje ušetří spoustu času a práce. Nákup zahradní techniky byste proto neměli odkládat na poslední chvíli. Vždy je lepší mít vše nachystané dopředu, a pak si jen užívat poslední sluneční paprsky roku při údržbě milované zahrady.

Mohlo by vás zajímat:  Když vás přepadne chuť na sladké, dejte si červenou řepu! Tělo vám určitě poděkuje


Přidat na Seznam.cz