Flat Lay Growing Plants

Plata od vajíček ještě poslouží jako šikovné krabičky nebo pro malé sazeničky

Většina lidí plata od spotřebovaných vajec vyhazuje. Přitom mohou v domácnosti splnit ještě různé úkoly. Komu leží na srdci ekologie a bezodpadové hospodaření, určitě uvítá následující tipy, co se s platy či krabičkami dá podniknout.

Nezapomeňte na dezinfekci

Kdysi se vejce přepravovala v koších a právě kvůli tomu se často rozbila. Stačil jeden neopatrný pohyb nebo drncání na silnici a vejce byla míchaná rovnou. Proto Kanaďan Joseph Coyle v roce 1911 vymyslel podložku na vajíčka s jamkami, která se už dost podobala těm, které dnes běžně seženeme v obchodech. Ovšem je škoda podložky nebo krabičky pro 6 či 10 vajec vyhazovat, když ještě přinesou užitek. Před dalším použitím je ale vydezinfikujte, protože na vajíčkách mohly být bakterie.

Mohlo by vás zajímat:  Opláchnutí vodou nestačí. Ovoce a zeleninu zbaví pesticidů tři jednoduché kroky
Zdroj obrázku: Freepik

Zvuky bohužel netlumí

K čemu se kartony od vajec hodí? Můžete je použít jako podložku na ovoce, ale vyložte je ubrousky, aby plody neplesnivěly a dlouho vydržely. Dalším použitím mohou být schránky na kuchyňské drobnosti, třeba zdobicí špičky na dorty nebo šicí potřeby, ale i křehké vánoční ozdoby nebo šperky. V dílně si do nich můžete ukládat třeba různé druhy šroubků. Někdy se doporučují i jako levná náhrada akustických panelů na zeď. Ovšem jejich zvukotěsné vlastnosti se skutečným panelům v žádném případě nevyrovnají. Na tlumení zvuku prakticky nemají vliv.

Mohlo by vás zajímat:  Dobře uskladněné houby si lze dopřát po celý rok. Způsobů jejich uchování je několik

Pěstujte si bylinky

Konečně si z nich můžete vybudovat i malinkou zahrádku na bylinky, stačí jenom jamky naplnit zeminou a zasít semínka. Potom už jenom trpělivě čekáte, kdy rostlinky vyraší. Kdykoliv tak budete mít v kuchyni čerstvé bylinky do jídla podle svojí potřeby. Zrovna tak poslouží k předpěstování některých malých rostlinek, které potom přesadíte do zahrady. Nemusíte tak schraňovat kelímky od jogurtů. Máte k dispozici skvělé plato, na kterém si jednoduše připravíte sadbu.

Zdroj: https://www.thisoldhouse.com/green-home/21194557/10-uses-for-an-egg-carton
Přidat na Seznam.cz