Tři jednoduché prostředky, jak podpořit orchideje, aby se jim dařilo a krásně kvetly
Často si je koupíme nebo je dostaneme k svátku či narozeninám, ale většinou náš domov moc dlouho nezkrášlují. I když si s nimi spousta z nás neví rady, péče o orchideje není náročná. Stačí se jen dobře informovat a dodržovat několik zásad, díky kterým se u nás orchidejím bude dařit.
Všechny tipy, které pro vás máme, jsou naprosto jednoduché a hlavně za ně neutratíte žádné zbytečné peníze. Většinu péče, kterou orchideje vyžadují, si vyrobíte z přísad běžně dostupných v každé domácnosti. Jaké suroviny můžete využít?
- vaječné skořápky,
- kávovou sedlinu,
- peroxid vodíku.
Kam s nimi?
Základní otázka zní: kam květináč s orchidejemi umístit? Správný přísun slunečních paprsků a vhodná teplota zásadně ovlivňují, jak se rostlinám (nejen orchidejím) daří. V případě orchidejí se doporučuje vyvarovat se přímému slunci.
Orchidejím se nejlépe daří v místnosti se stálou denní teplotou nad 20 °C. Dejte si ale pozor na přílišné horko, které jim také škodí. V noci je pro orchideje vhodných zhruba 18 °C. Tyto krásné rostliny zároveň milují vlhký vzduch. Dopřejte jim tedy pravidelnou sprchu z rozprašovače.
Rostlinné kondicionéry
Máte doma orchideje, ale nedaří se jim? Nekvetou, jejich listy postrádají zdravou barvu a kroutí se? Zkuste si vyrobit „kondicionér“ z vaječných skořápek. Stačí skořápky rozdrtit a smíchat je se substrátem, do kterého orchideje zasadíte. Stejných účinků se dočkáte, pokud použijete kávovou sedlinu.
Skvělý léčivý likér pro orchideje vyrobíte také za použití obyčejného peroxidu vodíku. Smíchejte tři lžíce této látky s vodou, kterou necháte odstát, aby měla pokojovou teplotu. Směsí pak orchideje zalijte. Docílíte tím dezinfekce, rostliny zbavíte škůdců a pomůžete jim k lepší absorpci kyslíku. Je to snadné, že?