Man Holds Harvest Cucumbers His Hands Selective Focus Kid

Tři hlavní hrozby, které mohou zničit úrodu okurek

Jedním z nejoblíbenějších druhů zeleniny, které se pěstují na českých zahrádkách, jsou okurky – nakládačky i salátovky. Nesmějí chybět snad na žádné užitkové zahradě. Jejich pěstování není příliš náročné, takže se do něho může pustit i začátečník. Opatrnosti je třeba ale zejména tehdy, kdy počasí okurkám nesvědčí. Projevit se to pak může různými chorobami. Jak se proti nim bránit?

Plíseň prášková udeří v době sucha

Řeklo by se, že sucho je pro okurky bezpečným obdobím, protože nehrozí nemoci, které vznikají v důsledku zvýšené vlhkosti. Je to ale omyl, protože i během sucha může okurky napadnout prášková plíseň. Dochází k tomu zejména tehdy, když venkovní teploty přesáhnou 30 °C. V té době se na listech okurek začnou objevovat bílé skvrny, které se do stran rozšiřují. Nákaza pak postihne i stonky a řapíky, listy žloutnou a vadnou. Plody nebývají zasažené. Z přírodních postřiků se doporučuje cibulový nebo přesličkový odvar. Je také možné koupit speciální fungicid. Ošetřit napadené rostliny je nutné dvakrát týdně.

Mohlo by vás zajímat:  Léto volá po osvěžení. Meloun a okurka je to nejlepší, co si v teplých dnech dopřát
Zdroj obrázku: Freepik

Napadení okurek mšicemi

Mšice jsou nebezpečné i pro okurky, protože přenášejí virovou nákazu zvanou okurková mozaika. Ta deformuje listy, na nichž se začnou vytvářet bradavice a skvrny. Nakonec okurky přestávají plodit. Je nutné okurky mšic zbavit a důsledně dezinfikovat nářadí, které se používá pro práci na zahradě. Důležité je zbavovat záhon plevele. Infikované rostliny je ale nutné odstranit a půdu dekontaminovat pomocí páry.

Bakteriální skvrnitost okurek

Když jsou vydatné deště nebo se voda při zalévání dostane na listy okurek, dochází k napadení rostlin bakteriální skvrnitostí. Nejprve dochází k vylučování slizké tekutiny, pak skvrny vysychají a drolí se. Nakonec rostliny hynou. Je třeba ty napadené odstranit ze záhonu a spálit je. Je také možné použít měděné postřiky, a to až do tvorby plodů.

Zdroj: https://plantura.garden/uk/vegetables/cucumbers/cucumber-diseases
Přidat na Seznam.cz