2364

Začátek května přeje sázení okrasných květin. Čas je pro afrikány, astry nebo muškáty

Květen je měsícem, kdy po obdobích chladného a nestabilního počasí dochází k výraznému oteplení. V polovině měsíce nás sice ještě čekají tři ledoví muži, ale od začátku května je dobré začít s výsadbou okrasných květin.

Které květiny zasadit?

Květen je měsíc, ve kterém vysazujeme sazenice námi zakoupených nebo doma vypěstovaných jednoletých rostlin. Již v prvních květnových dnech můžeme zasadit rostliny jako jsou afrikány, astry čínské, černuchy a hledíky. V druhé polovině května, po třech ledových mužích (11.-15.5.), je čas na jednoleté rostliny kvetoucí v létě s vyššími tepelnými nároky. V této době vysazujeme rostliny jako jsou begónie, cínie, gazánie, šalvěj a slunečnice.

Mohlo by vás zajímat:  Málokdo umí dopřát orchideji to, co skutečně potřebuje. Její nádherné květy za péči ale stojí

Při výsadbě jednoletých květin v květnu je třeba pamatovat na následující pravidla:

  • Sazenice před výsadbou otužte. Otužování sazenic spočívá v provětrání místnosti s rostlinami a následném umístění rostlin na několik dní na balkon na den a jejich vrácení do místnosti na noc. Díky tomu si sazenice postupně zvyknou na chladnější podmínky venku.
  • Bezprostředně před výsadbou sazenice důkladně zalijte, aby se půda v rukou nedrolila.
  • Na vybrané místo vysazujte pouze zdravé rostliny s dobře vyvinutým kořenovým systémem.
9657
Zdroj obrázku: Freepik

Nezapomeňte ani na balkónové truhlíky

V květnu je také čas vysadit muškáty do truhlíků na balkonech. Začít můžete hned počátkem května s výjimkou odrůd citlivějších na chlad, jako jsou anglické muškáty. S těmi raději počkejte až do druhé poloviny května, kdy pomine nebezpečí mrazů. V druhé polovině měsíce můžete také již bez omezení osázet truhlíky a květináče begóniemi, netýkavkami, šalvějí, fuchsiemi, petúniemi a lobelkami.

Mohlo by vás zajímat:  Jaro přináší zahrádkářům nové výzvy

Také vytrvalé rostliny najdou místo v balkónových truhlících a květináčích. Nejběžnější jsou zvonky, kočičky a popence. Tyto rostliny nevyžadují příliš slunečního světla, a proto se hodí zejména pro stinné balkóny a okna.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/what-to-plant-may/
Přidat na Seznam.cz