Anthurium 5215431 1920

Toulitka vyžaduje velkou péči, pak se však odvděčí krásnými květy a čistým vzduchem

Toulitka patří mezi oblíbené interiérové květiny. Svými lesklými, červenými květy může zdobit parapet každé domácnosti. Ovšem, toulitka patří mezi náročné rostliny a aby vám kvetla, a to po celý rok, potřebuje dostatek péče. Toulitka neboli Anthurium dokonale zvlhčuje a čistí vzduch. Jaké podmínky potřebuje pro správný růst a vývoj?  

Co vědět

Toulitka je exotická květina a její rodina se rozrůstá až do 800 druhů objevených po celém světě. Zaujme svým vzhledem nejednoho člověka. Má krásné lesklé zelené listy a červené srdcovité květy s vystouplým středem. Červené květy jsou nejznámější, ale existují i jiné barvy – růžové, bílé, či dokonce kaštanové. Jednoduše stojí za to pěstovat tuto krásnou rostlinu doma. Její výhodou je – jak jsme již výše zmínili – čištění vzduchu od toxinů. Zároveň potřebuje polostín či stín, tudíž bude vhodný i jako koupelnová rostlina. Je ale třeba zmínit, že pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, buďte obezřetní. Toulitka obsahuje toxickou šťávu, která způsobuje podráždění kůže, otok rtů, jícnu, jazyka a hrdla. 

Mohlo by vás zajímat:  Léčivka aloe patří do každého domova. Roste rychle, ale přesazování je snadné
Zdroj obrázku: Pixabay

Jak se o květinu starat

Aby se vám květina odvděčila krásnými květy, bude potřeba jí poskytnout kvalitní péči. Miluje vlhkost a vysokou teplotu. Optimální teplota pro tuto rostlinu je 20–28 °C, ale vlhkost by se neměla snížit pod padesát procent. Pokud je vlhkost v místnosti nižší, upravit by se měla i teplota na 18–20 °C, nikdy by ale neměla klesnout pod 14 °C. Jestliže se rozhodnete vzduch kolem rostliny zvlhčit, rozhodně ji nekropte, ale naopak použijte nádobu s vodou, kterou umístíte do těsné blízkosti toulitky. Dopřejte jí také stín s rozptýleným světlem. Pokud bude květina stát v koupelně nebo úplně ve stínu, nebude početně kvést. Substrát volte vzdušný s rašelinou, borovou kůrou, perlitem a kokosovým vláknem. 

Mohlo by vás zajímat:  Ne všechny rostliny potřebují světlo. Těmto druhům vyhovuje zimní temno a vystačí si s málem
Zdroj obrázku: Pixabay

Hnojení a zalévání

Kořeny musí být neustále vlhké, nikoli mokré, jinak by hnily. Dejte pozor i na vodu, kterou rostlinu zalijete, měla by být odstátá, měkká, nejlépe však dešťová. V létě rostlině dopřejte zálivku přibližně každé čtyři dny a během dalších období přibližně jednou týdně. Také nenechávejte rostliny od prachu, ale utírejte je vlhkým hadříkem. Pozor také na dotek s rostlinami. Bude potřeba, abyste měli rukavice. Přihnojování bude vhodné ve fázi vývoje, a to je v dubnu až srpnu. Hnojení poskytněte každé dva týdny nejlépe hnojivem pro pokojové květiny s koncentrací třikrát nižší, než je doporučeno.    

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny v ložnici se postarají o klidný spánek, tohle jsou ty nejlepší druhy

Přesazování

Každé jaro rostlinu přesaďte. Pokud je toulitka rozrostlá, můžete ji rozdělit na dvě části a zasadit každou zvlášť. Na dno květináče umístěte drenážní vrstvu z kamene nebo keramzitu. Po zasazení stlačte zeminu, aby v ní nezůstaly žádné mezery. 

Přidat na Seznam.cz