Anthuriums

Toulitka miluje vodu a světlo. Při správné péči si na ni ani škůdci netroufnou

Anthurium, anturie nebo také toulitka je krásná pokojovka, která dokáže rozzářit interiér domova i kanceláře. Je známá od konce 19. století, kdy ji objevil pařížský zahradní architekt a botanik Édouard André v deštných pralesích v Kolumbii a v roce 1876 ji přivezl do Evropy. Málokdo by si tenkrát pomyslel, že se stane populární hrnkovou i řezanou květinou a bude nedílnou součástí mnohých květinových aranžmá při svatbách a jiných významných událostech. Jak se toulitka v domácím prostředí pěstuje a čemu je potřeba věnovat pozornost?

Mohlo by vás zajímat:  Známá pichlavá rostlina je jako stvořená pro vytížené a zapomnětlivé, nevyžaduje skoro žádnou starost

Anthurium v domácím prostředí

Od doby objevení první anturie uběhlo mnoho let, během kterých se potvrdilo na devět stovek různých odrůd. V dnešní době se prodávají kultivary nejen s červenými květy, ale také s bílými, lososovými, růžovými, zelenými nebo hnědými. Anturie tak získávají na oblibě pro svůj exotický vzhled, ale taktéž kvůli naprosté nenáročnosti. Stačí totiž zajistit rostlině ideální teplotu v interiéru a dostatečnou vlhkost substrátu, protože pochází z oblasti s vysokou vlhkostí a častými dešti.

Zdroj obrázku: Freepik

Pravidla pro pěstování toulitky

Jak tedy pěstovat anturii a neudělat chybu, která by znamenala úhyn rostliny? Důležité je nastavit v místnosti teplotu, která se pohybuje mezi 18 a 22 stupni Celsia, přičemž hraje roli též umístění květníku. Anturie má ráda dostatek přirozeného světla a slunečních paprsků, nedaří se jí při schovávání se ve stínu. Kvete od února do září, proto je dobré rostlinu pravidelně zásobit živinami, zejména hnojivem. Hodí se přípravky s přídavkem draslíku. Co se týče zálivky, potřebuje zavlažovat pravidelně v době kvetení, poté lze omezit zalévání na jednou týdně.

Mohlo by vás zajímat:  Kdo by nemiloval orchideje. Péče o tyto exotické krásky má však svá pravidla

Pozor na mšice i svilušky

Co může ohrozit anturii na zdraví? Zejména sucho, stín a škůdci. Nejčastěji napadají tyto pokojovky svilušky nebo mšice, které se vrhají i na ostatní hrnkové rostliny. Nebezpečné jsou pro toulitky též vlnatky, které vytvářejí na rostlinách nebezpečné váčky a poškozují sáním mízy listy. Právě na tento hmyz je možné vyzrát snadnou metodou, kdy se jedinci mechanicky odstraní a listy se otřou hadříkem namočeným do alkoholu.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-anthurium/
Přidat na Seznam.cz