Toulcovka někdy nechce vykvést. Ty nejčastější důvody lze snadno napravit
Toulcovka neboli lopatkovec či spatifylum patří mezi nejoblíbenější pokojovky, ale hodí se i do kancelářského prostředí nebo do recepce, protože vypadá elegantně. Pro svůj krásný květ se také hodí jako dárek k svátku nebo narozeninám. Čas od času ale zůstane zcela zelená a nekvete, co v takových chvílích dělat?
Klíčové je umístění
Umístit květináč tam, kde vypadá nejlépe, ještě neznamená, že se takové místo bude líbit samotné rostlině. Toulcovka nesnese stín a miluje světlo, špatné místo proto může být jedním z důvodů, proč nekvete. Květník se doporučuje přesunout na světlo, ale nemělo by se jednat o takové, kam míří přímé sluneční paprsky, protože by se mohly listy spálit.
Nedostatečná nebo přílišná zálivka
Toulcovka trpí také na nepravidelnou zálivku, substrát v květníku by neměl být přílišně suchý ani přemokřený. Jak často by se tedy měla tato rostlina zalévat? Stačí sledovat svrchní část substrátu a poté teprve mírně zalít. Při dlouhodobém pobytu toulcovky v mokrém substrátu může dojít ke hnití kořenů, které je nutné ošetřit fungicidem. Následovat by mělo přesazení do čerstvého substrátu.
Hnojení pro doplnění živin
Rostlina může trpět nedostatkem živin, a z toho důvodu nekvete, je proto zapotřebí vybrat hnojivo, které vrátí toulcovce vitalitu, aby mohla začít zase kvést. Vhodné je poradit se v zahradnickém centru nebo v květinářství ohledně výběru správného druhu.
Přesazování každé dva roky
Dává rostlina veškerou svou energii do kořenů? Je na čase květinu seříznout a přesadit. Přesazování se doporučuje každé dva až tři roky ve chvíli, kdy je květník zaplněný kořeny a rostlina nekvete. Je vhodné odstranit suché nebo poškozené kořeny a rostlinu přesadit do větší nádoby, která by však neměla být příliš velká. V tom případě by se totiž toulcovka zaměřila na růst kořenů a opět by nekvetla.
Zdroj: https://smartgardenguide.com/peace-lily-not-blooming/