Fresh Lychee Fruit Plate Grey Background Copy Space

Toto netradiční ovoce stále nemá mnoho oblíbenců. Rozhodně má však co nabídnout

Liči patří mezi nejzdravější druhy ovoce, bohužel mu ale spousta lidí stále nemůže přijít na chuť. Obsahuje přitom látky, které snižují krevní tlak, posilují imunitu a jsou velmi prospěšné pro naše tělo. Navíc existují také studie, které ukazují, že konzumací liči se ochráníte před rakovinou. Proč by tedy nemělo toto ovoce chybět ve vašem jídelníčku?

Liči pochází z Číny, pěstovalo se na zahradách

Liči je ovoce původem z Číny. Vysazovalo se na zahradách, vyznačuje se tím, že má obrovské pohárky květů. Proměňují se pak v ovoce, které není na první pohled ničím zvláštní. Plody jsou malé a mají růžovohnědou barvu. Uprostřed liči pak najdete pecku, která je obklopená šťavnatou dužinou. Liči má osvěžující chuť.

Mohlo by vás zajímat:  Krása s kyselou příchutí. Citron nechá zazářit pleť i vlasy, účinky na sebe nenechají čekat

Toto ovoce se pěstuje po celém světě – od Spojených států až po jižní Asii. Říká se mu také čínské švestky a obsahuje mnoho druhů vitaminů B, C nebo E, antioxidanty a také nenasycené mastné kyseliny. Dejte si ho také pro doplnění minerálních látek, jako je zinek, sodík nebo draslík.

Zdroj obrázku: Freepik

Liči je plné zdraví, rozhodně ho nepodceňujte

Plody liči obsahují látky, které regulují především krevní tlak. Snižují riziko ucpání cév, kromě toho jsou plné také vitaminu C, který zodpovídá za boj s viry a bakteriemi. Konzumací liči do svého těla dostanete také mnoho vlákniny a minerálů, které pomohou při tvorbě červených krvinek. Liči byste neměli podceňovat, protože podpoří také stavbu kostí, jíst by ho měli především lidé, kteří mají sklony k osteoporóze.

Mohlo by vás zajímat:  Sušené nebo čerstvé: fíky vždy potěší mlsný jazýček a zdraví maximálně prospějí

Zlomeniny kostí už nebudou takovým rizikem, pokud si denně budete dopřávat liči. Koupíte ho v obchodech se zdravou výživou, poté stačí jen sundat skořápku a vyjmout ji. Dužina je sladká a šťavnatá, proto se liči hodí do ovocných i zeleninových salátů. Někdo vyrábí i kompot nebo šťávu z tohoto druhu ovoce. Ze slupek si pak můžete udělat například čaj, který je oblíbený v alternativní medicíně.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/foods/lychees, https://cs.wikipedia.org/wiki/Li%C4%8Di_%C4%8D%C3%ADnsk%C3%A9, https://www.britannica.com/plant/litchi-fruit
Přidat na Seznam.cz