Wooden Composter Full Waste Garden

To nejlepší hnojivo můžeme mít po ruce po celý rok. Založit kompost je snadné

Organické a zcela ekologické hnojivo? Bezpochyby kompost, který se získává z rostlinných zbytků. Kompostování je efektivní způsob likvidace veškerého rostlinného materiálu, trávy nebo zbytků z kuchyně, přitom dochází k jeho zužitkování a k získání účinného hnojiva pro zlepšení kvality půdy na záhonech a na zahradě. Jakým způsobem se kompost vyrábí a jak se používá na zeleninu nebo na květinové záhony?

Kompost z rostlinných zbytků

Co je vlastně kompost? Jedná se o směs rostlinného odpadu, která se postupně rozkládá a může se používat jako výživné hnojivo, protože obsahuje celou řadu minerálů a živin ze zbytků rostlin nebo posekané trávy. Kromě toho se může na kompost ukládat na podzim shrabané listí, které opadalo ze stromů nebo ovocných a okrasných keřů. Mimo to je možné kompostovat zbytky okrasných rostlin, různé druhy ovoce a zeleniny. Vždy však musí jít o kusy nezasažené plísněmi nebo jinými onemocněními. Dále se mohou kompostovat:

  • menší větvičky nebo drcená kůra;
  • plevelné rostliny;
  • rostlinný odpad z domácnosti (slupky, zbytky ovoce a zeleniny, zbylé jídlo, vaječné skořápky);
  • uschlé jednoleté rostliny;
  • odkvetlé nebo opadané okvětní lístky;
  • listy jahodníku na podzim;
  • nejedovaté rostliny z květináčů.
Mohlo by vás zajímat:  Oblíbený libeček nejen skvěle chutná, pomáhá také léčit a rozjasní pleť
Zdroj obrázku: Freepik

Umístění kompostu a jeho použití

Místo pro kompost se musí nacházet mimo hlavní cesty nebo záhony, vhodné je umístění na okraji zahrady, přičemž nesmí být na přímém slunci. Vhodné je nádobu nebo ohraničení z prken či dřeva chránit před větrem, přičemž teplota uvnitř nádoby se musí pohybovat mezi 10–30 °C. Rozklad lze urychlit nadrcením rostlinných zbytků, běžně trvá cca 12 měsíců. Hotový kompost se používá do substrátu, na mulčování, ale také jako hnojivo na zeleninové záhony, k okrasným rostlinám nebo ovocným stromům. Zralý kompost má tmavě hnědé zabarvení a vyznačuje se zemitou vůní. Výhodou použití kompostu je, že nehrozí přehnojení.

Zdroj: https://pela.earth/blogs/news/benefits-of-composting
Přidat na Seznam.cz