Man Holding Basket Filled With Freshly Picked Seasonal Vegetables Garden

Správné kombinace druhů zeleniny v záhoně zvýší úrodu a ochrání plodiny před škůdci

Jaro je v plném proudu, a tak nezbývá nic jiného než začít sázet různé druhy zeleniny, abyste se po nadcházející sezonu mohli těšit z vydatné úrody. Kromě přípravy půdy a místa pro pěstování zeleniny je třeba pamatovat na příznivou blízkost rostlin. Díky tomu se budou lépe vyvíjet a budou více plodit. Poradíme, kterou zeleninu můžete bez starostí sázet vedle sebe.

Které druhy zeleniny se hodí k okurkám?

Okurky patří mezi teplomilné rostliny, a tak potřebují poměrně úrodnou, dobře propustnou půdu. Pokud potřebujete na záhon dát i jiné druhy rostlin, vsaďte na luštěniny. Hrách nebo fazole přirozeně zásobují půdu dusíkem, protože mají schopnost vázat a absorbovat dusík ze vzduchu.

Mohlo by vás zajímat:  Červená řepa si zaslouží čestné místo v jídelníčku. Tato zelenina je doslova nabitá zdravím

Přímým sousedem okurek může být brukvovitá zelenina, která má podobné nároky na výživu. Mezi takovou zeleninu řadíme například květák, zelí a brokolici. Okurkám nebude vadit ani řepa, salát, celer, špenát, mrkev, ředkvička a kedlubna. Pokud chcete okurky chránit proti nejrůznějším škůdcům, na okraj záhonu vysázejte česnek.

Zdroj obrázku: Freepik

Jakou zeleninu sázet k rajčatům a červené řepě?

Rajčata jsou náchylná na nejrůznější choroby. Pokud chcete, aby rajčata zůstala po celou sezónu zdravá, vysázejte k okrajům záhonů česnek, cibuli a pažitku. K rajčatům se hodí vysazovat fazole a hrášek, hořčici nebo petržel.

Mohlo by vás zajímat:  Slupka na zelenině nemusí být to, co patří do odpadkového koše. Jíst potraviny se slupkou má řadu neznámých benefitů

Červená řepa se hodí pěstovat s hlávkovým salátem, brokolicí, kapustou, květákem či kedlubnou. Česnek a cibule ji budou chránit proti škůdcům a zamezí rozvoji chorob. Kromě toho můžete k řepě vysázet cuketu, hrách, okurku, kopr, pórek, rukolu nebo fazole.

Fazole a zelí si navzájem pomáhají

Luštěniny umí zásobovat půdu dusíkem, který je potřebný pro růst většiny druhů zeleniny. Pokud máte v plánu vysázet na záhon fazole, pak k nim dejte bílé a červené zelí, pekingské zelí, růžičkovou kapustu, brokolici, kapustu a květák.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/10-companion-plants-to-grow/
Přidat na Seznam.cz