Hand Girl Taking Cep Boletus From Leaves Picking Edible Mushroom Autumn Forest Concept

Při otravě lesními houbami je důležité kontaktovat odborníka a postupovat opatrně

Vrchol houbařské sezóny je tady. Pro někoho jde dokonce o vrchol celého roku, protože si dlouhé houbařské vycházky na přelomu léta a podzimu užívá víc než letní dovolené u moře, zimní lyžařské radovánky nebo třeba jarní probouzení přírody. V tomto období však mají také pohotovost různé mykologické poradny, ale i zdravotníci. Přestože jsme národem vášnivých houbařů, kteří z lesů sklízejí každou sezónu desítky tun jedlých hub, také u nás se každoročně houbami desítky lidí otráví. Jak se správně zachovat, pokud se někdo ve vašem okolí, nebo dokonce vy sami houbami otrávíte?

Mohlo by vás zajímat:  Mikrovlnky už roky usnadňují život, ne vše do nich ale patří

Situaci nepodceňujte

Nejprve se podívejme na otravu jako takovou. Pokud k ní dojde, tedy pokud začnete cítit jakékoli příznaky, mezi které se řadí nevolnost, zvracení, bolesti břicha a hlavy či zvýšená teplota, neberte ji na lehkou váhu. Projeví se obvykle během jedné až dvou hodin po pozření hub. Pokud se tak stane, měli byste bez meškání zavolat na nouzovou linku a probrat svůj stav s operátorem, který k vám případně vyšle záchranku.

Zdroj obrázku: Freepik

Vezměte houby s sebou

U řady otrav je pro lékaře zásadní určit, čím přesně se pacient otrávil. Pokud je to jen trochu možné, vezměte s sebou k lékaři či do nemocnice houby, které jste konzumovali. Ať už v syrovém stavu, nebo třeba zbytek pokrmu, který vás pravděpodobně otrávil. Pokud to možné není, zmiňte alespoň, které druhy jste podle svého názoru jedli. V nemocnicích mají poměrně slušné povědomí o tom, za které nejedlé či jedovaté druhy se dají lehce zaměnit.

Mohlo by vás zajímat:  Blahodárné účinky artyčoku na zdraví jsou známy od starověku. Do jídelníčku patří každý den

První pomoc

Osoba trpící otravou by neměla užít žádné léky, které neschválí lékař. Nevolnost a zvracení jsou v tomto případě pozitivním jevem, tělo se tak snaží zbavit toxinů, a tak by měl postižený nechat vyjít ven vše, co může. Otrávený člověk by také neměl zbytečně pít, příjem tekutin by jen urychlil trávení a vstřebávání toxinů, kterých se tělo snaží zvracením zbavit.

Zdroj: https://www.researchgate.net/publication/332411402_Poisoning_associated_with_the_use_of_mushrooms_A_review_of_the_global_pattern_and_main_characteristics, https://www.msdmanuals.com/home/injuries-and-poisoning/poisoning/mushroom-toadstool-poisoning, https://www.britannica.com/story/7-of-the-worlds-most-poisonous-mushrooms, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/mushroom-poisoning
Přidat na Seznam.cz