Closeup Shot Marigold Plant With Blooming Flowers Against Wooden Fence

Tinktura z měsíčku pomůže překonat nejedno náročné období. Domácí recept je jednoduchý

Měsíček lékařský je bylinka, která je již po generace ceněna pro své vlastnosti. Ty můžete využít ve svůj prospěch, a pokud doma měsíček pěstujete, snadno si vyrobíte tinkturu, která pomůže proti stresu a únavě. Příprava není složitá, navíc získáte přírodní lék, který můžete mít kdykoliv u sebe.

Z bylinky se používá hlavně květ

K přípravě tinktury budete potřebovat nerozvitý květ – pupen. Měsíček je rostlina, kterou znali už ve starém Řecku a používala se právě jako prostředek ke zmírnění stresu, kterého může být s věkem stále víc a víc. Květy, ale i celá rostlina obsahují mnoho účinných látek, mezi které patří například karotenoidy nebo silice. Jsou také bohaté na vitamin C nebo flavonoidy.

Mohlo by vás zajímat:  Rozmarýn navrací do rovnováhy tělo i mysl. Navíc dokonale pečuje o ženskou krásu

Příprava tinktury je jednoduchá. Do dózy nasypte dva hrnky sušených květů měsíčku, přidejte 3 sklenice 40% lihu a sklenici dobře uzavřete. Pod víčko můžete vložit snídaňový papír. Dejte sklenici na 3 týdny na odlehlé, tmavé a teplé místo. Každý druhý den bude nutné nádobu protřepat, aby se suroviny smíchaly. Po této době sceďte, nalijte do lahví a odložte na tmavé místo.

Zdroj obrázku: Freepik

Tinkturu nepoužívejte, pokud berete prášky na spaní

Takto vytvořenou tinkturu můžete použít při problémech se stresem nebo jako prevenci. Stačí rozpustit dvě lžíce tinktury v půl sklenici vody a pít jednou denně po dobu 3 týdnů. Pozor byste si měli dát, pokud berete prášky na spaní nebo sedativa. Pak by se tinktura neměla používat, protože zesiluje účinek těchto léků a kombinace by vám mohla způsobit vážné zdravotní komplikace.

Mohlo by vás zajímat:  Pro sušení levandule existuje správný čas i doporučená technika

Kromě tinktury si můžete z měsíčku lékařského vyrobit také mast nebo olej. Jejich výroba také není nijak složitá. Vyzkoušejte tento osvědčený recept: 20 g měsíčkových květů dejte do sklenice a zalijte 20 ml olivového oleje. Ohřejte ve vodní lázni, nechte 12 hodin louhovat a přeceďte. Můžete přidat 5 g kakaového másla a stejné množství včelího vosku. Smíchejte, nechte vychladnout a mast dejte do chladu – vydrží vám až půl roku.

Zdroj: https://simplybeyondherbs.com/calendula-tincture/
Přidat na Seznam.cz