Těžká vrstva sněhu může zničit celou zahradu. Ochranu potřebují stromy, trávník i cesty
Sníh k zimě neodmyslitelně patří. Děti staví sněhuláka a koulují se. Toto období je náročné i pro naše rostliny. Pokud je necháte zasypané sněhem, může to způsobit spoustu škod. Doporučuje se odklízet sníh ze zahrady, aby sníh rostlinám neublížil. Pokud napadla malá vrstva sněhu, je přirozenou ochranou zahradní vegetace. Těžký sníh láme větve a deformuje rostliny.
Sníh může lámat větve a keře
Pokud máte na zahradě velkou vrstvu těžkého a mokrého sněhu, může dojít k poškození rostlin. Sníh totiž blokuje příjem kyslíku, a tím přispívá k hnilobě. Mimo jiné těžký sníh ohýbá nebo láme větve stromů a keřů. Je dobré shazovat sníh z větví. Nejvhodnější je na to smeták. Abyste ochránili menší keře, svažte je provázkem, tím keře ochráníte před ničivými účinky sněhu.
Odstranění sněhu na cestě i střeše
Sníh je potřeba odstraňovat z cest i chodníků, aby nedošlo ke zranění. Pro odklízení sněhu je vhodné použít velkou lopatu. Často se používá sůl, která má rychlé výsledky, ale ničí okolní vegetaci. Pro zahradu bude mnohem lepší použít písek nebo popel z kamen. Pozor byste měli dát i na množství sněhu na střeše. Tíha sněhu může způsobit ujmu na zdraví lidem nebo vozidlům, která jsou zaparkovaná před domem. Mimo jiné se pod tíhou sněhu mohou začít ohýbat i samotné krovy. Na střechu lze namontovat střešní zábrany, které pomohou zabránit sesuvu sněhu.
Správné vybavení pro odklízení sněhu
Pokud chcete, aby odklízení sněhu netrvalo dlouho, je nutné pořídit si správné vybavení. Vhodné jsou lopaty s dřevěnou rukojetí a plastovou lžící. Pokud se rozhodnete pro železnou, můžete poškodit vegetaci na zahradě a dlažbu. Jestliže napadlo pouze malé množství sněhu, můžete sáhnout po smetáku. Při odklízení zahrady se doporučuje vrstvy sněhu nahromadit u kmenů stromů. Sníh stromům přinese vláhu a nebude ničit trávník a menší rostliny.
Zdroj: https://marionowenalaska.com/how-does-snow-help-and-harm-plants/