Flowers Pot

Alpská fialka potřebuje dostatek světla a chladnější podmínky. Pak krásně pokvete i na Vánoce

Alpská fialová je krásná rostlina, která kvete také v zimě. Z tohoto důvodu je často ozdobou úzce spojenou s Vánocemi. Pokud se o ni řádně postaráme, můžeme se těšit na krásnou dekoraci v interiéru i po dobu několika let. Podívejte se, jak se starat o alpskou fialovou a na co bychom měli pamatovat při péči o ni.

Alpská fialová – vše, co o ní potřebujete vědět

Alpská fialka je také známá jako perský brambořík (Cyclamen persicum). Tuto rostlinu řadíme do rodiny prvosenek. Je to cibulovitá rostlina, která se přirozeně vyskytuje ve středomořské oblasti. Bramboříky, jak se jim lidově říká, jsou docela náročné rostliny a potřebují náležitou péči. Pokud však dodržíme zásady při jejich pěstování, můžeme se těšit na barevné výrazné květy. Odrůdy bramboříků rostou až do výšky asi 20-40 cm. Jejich doba kvetení trvá od podzimu do jara. Z tohoto důvodu se často používají jako přírodní domácí dekorace v zimě. Během kvetení mají dekorativní, jemné květy, které mají různé barvy od bílé přes fialovou až po růžovou. Jejich charakteristickým rysem jsou listy ve tvaru srdce, které mají jemný vzor.

Mohlo by vás zajímat:  Omamnou vůni šeříku si můžete užívat i doma ve váze. S několika triky vydrží dlouho čerstvý
Room Pink Cyclamen Window Beautiful Pink Flower Window
Zdroj obrázku: Freepik

Alpská fialka bude krásně kvést na Vánoce

Vzhledem k tomu, že alpská fialka kvete především v zimě a je velmi okouzlující květinou, je často vybírána jako dekorace vánočního stolu. Je však nutné vědět, jak se o ni v zimě správně starat. V této době vyžaduje hodně světla, jinak budou květy malé, nízké a špatně zbarvené. Kvete nejdéle v chladnějším prostředí (10-15 stupňů Celsia), což znamená, že stojí za to umístit ji vedle chladného skla. Musíme si ale pamatovat, že listy se skla nesmí dotýkat. V průběhu větrání místnosti, musíme chránit květiny před mrazivým vzduchem, který může snadno zničit rostliny

Mohlo by vás zajímat:  Při přesazování orchidejí je třeba dodržet některé zásady, aby i nadále dobře rostly

Jak zalévat alpské fialky?

Zálivka hraje v péči velmi důležitou roli. Zde je důležité používat vhodnou vodu. Nejlepší bude, když bude voda stát alespoň několik hodin před použitím. Vhodná je také převařená voda. Díky tomu se z ní chlor odpaří. Při zalévání rostlin, je vhodné se vyhnout namáčení jejich listů a hlíz. Zálivku provádějte jednou až dvakrát týdně. Jednou za měsíc se doporučuje do zálivky použít tekuté hnojivo pro dodání vitamínů a minerálů této rostlině.

Zdroj: https://www.gardenia.net/plant/cyclamen-persicum
Přidat na Seznam.cz