Surfinie3

Surfinie milují slunce a vodu. Stačí jen málo, aby celé léto bohatě kvetly

Surfinie je častou královnou českých balkonů, teras a zahrad. Krásné, zvonkovité květiny potěší svým hezkým vzhledem a barvami. Není divu, že si ji milovníci rostlin tak často vybírají. Co dělat, aby rostla zdravě a prospívala?

Jak vypadají?

Listy surfinií jsou drobné, vejčité a hustě obrůstající letorosty. Květy se objevují od června do října, a proto je v létě můžete často vidět na balkonech. Mají velmi různorodé barvy, vybírat tedy můžete zcela dle svého vkusu a barevného ladění svého balkonu. Oproti muškátům mají více nároků na péči, takže se nepěstují tak snadno, ale přesto nebývá problém mít skutečně krásnou úrodu bohatých květů, které vám bude každý závidět.

Mohlo by vás zajímat:  Trpělivost nepřinese růže, ale orchidej. Vypěstování pomocí keiki chvíli trvá, stojí však za to

Kam surfinii umístit?

Surfinie je květina, která má ráda teplo, což by nemělo být překvapením. Tato květina proto vyžaduje slunné stanoviště a bude se skvěle hodit na jižní balkon. Stín nepříznivě ovlivňuje vývoj této rostliny a bylo by také ideální, aby rostlina byla dobře chráněna před možným deštěm.

Zdroj obrázku: Freepik

V době květu přihnojujte rostlinu jednou týdně v rámci pravidelné zálivky. Používejte krystalické hnojivo nebo tekuté organicko-minerální hnojivo.

Nejlepší je zasadit tyto květiny samostatně a nekombinovat je s jinými květinami. Různé druhy rostlin mají většinou jiné potřeby než surfinie a je obtížné je pěstovat společně. Raději je tedy sázejte do samostatných truhlíků nebo květináčů.

Mohlo by vás zajímat:  Pivoňky ve váze vydrží déle čerstvé díky správné vodě i seříznutí

Jakou půdu vybrat?

Surfinie potřebují půdu, která je velmi úrodná, humózní, dobře odvodněná, písčitá a hlinitá. Pokud jde o pH, mělo by být mírně kyselé (pH 5,5–6,5). Tyto květiny milují vlhkost a nesnášejí ani krátkou dobu sucha, proto jim přes léto dopřejte intenzivnější zálivku. Nebojte se jim závlahu dopřát klidně i několikrát týdně, podle počasí a podle potřeb půdy. Na dotek by měla být pořád mírně vlhká a nikdy by neměla zcela zaschnout. Jen tak bude surfinie prospívat a získáte skutečně nádhernou ozdobu svého balkonu.

Zdroj: https://www.nature-and-garden.com/gardening/surfinia.html
Přidat na Seznam.cz