Top View Composition Plants Pots

Šupiny na interiérových rostlinách lze odstranit manuálně, ale také neobvyklým prostředkem

Jestli pěstujete rostliny doma v květináčích, tak určitě víte, že šupiny se mohou rychle šířit. Na spodní straně listů se mohou snadno objevit, ale je obtížnější se jich zbavit. Použijte domácí prostředky, které jsou účinné, ale musí se používat pravidelně. V článku najdete několik tipů, jak se takových šupin zbavit.

Nejlépe se jich zbavíte přímým odstraněním

Můžete na to použít obyčejné párátko nebo tvrdý kartáček na zuby, který máte delší dobu odložený na různé účely. Pod rostlinu si předtím, než dojde na čištění, dejte nádobu, do které budete dávat nečistoty. Samotné listy by se měly poctivě umýt vatovým tamponem, který namočte do lihu smíchaného s prostředkem na mytí nádobí. Poté musí být rostlina opláchnuta ve vodě. Mycí prostředek můžete nahradit šedým mýdlem, které je stejně účinné.

Mohlo by vás zajímat:  Orchidej žádné chyby neodpustí. Citlivá je na světlo i správnou dávku vody

Takovou léčbu je nutné opakovat každých 7–10 dní. Stříkat na rostliny můžete také olej, používá se řepkový, olivový nebo parafínový. Stačí smíchat 10 ml oleje s litrem vody a několika kapkami mycího prostředku. Roztok nalijte do rozprašovače a stříkejte na rostliny, nejlépe večer. Vyčkejte několik dní a poté rostliny důkladně opláchněte pod vodou. Oleje používejte pět dní.

Zdroj obrázku: Freepik

Na rostliny můžete použít také tabák

Jestli neznáte odvar z tabáku, s naší pomocí si ho lehce vyrobíte a budete tak mít domácí přípravek, díky kterému budou vaše rostliny zdravé. Nikotin, který tabák obsahuje, je totiž pro škůdce toxický. K jeho přípravě budete potřebovat:

  • tabák z 10–12 cigaret,
  • 1 litr vody,
  • několik kapek mýdla.
Mohlo by vás zajímat:  Na muškáty zapomeňte. Truhlíky plné fuchsií okouzlí každého, jejich namnožení je snadné

Připravte si větší misku, do ní nasypte tabák, nalijte odstátou vodu a nechte 5–8 hodin tabák namočený. Hotový roztok následně přikryjte asi na půl hodiny. Přeceďte a ještě nařeďte v poměru 1 : 4. Takto hotovou směs můžete nalít do rozprašovače. Tento roztok je vhodný pouze pro samotné rostliny, půdu před ním musíte ochránit, například použitím folie. Postřik opakujte každých pár dní.

Zdroj: https://greeneryunlimited.co/blogs/plant-care/how-to-treat-scale-on-indoor-houseplants
Přidat na Seznam.cz