White Blooming Orchid Window Sill

Horké léto je pro orchideje náročné období. S trochou péče ale budou stále krásné

Orchideje patří k nejoblíbenějším květinám, které zdobí naše parapety. V létě je však třeba věnovat jim zvýšenou pozornost, protože vyžadují trochu jinou péči než po zbytek roku. Co dělat, aby si udržely svou krásu po celou sezónu? Jak pečovat o orchideje v létě? Poradíme vám, jak postupovat.

Co se vyplatí vědět?

Orchideje patří k rostlinám, které si jen těžko spletete s nějakou jinou, protože na první pohled zaujmou svými krásnými květy, které se objevují na dlouhých stoncích. V přirozených podmínkách rostou v tropickém klimatu, které je nejen teplé, ale i vlhké. Zajímavé je, že orchideje často rostou na kůře jiných stromů a díky vzdušným kořenům absorbují vlhkost z okolí. I proto je klíčové vytvořit orchidejím v domácnostech optimální podmínky. Skvělý je pro ně světlý okenní parapet, průhledný květináč, dostatečná zálivka a občasné přihnojení.

Mohlo by vás zajímat:  Také v zimě mohou interiér zdobit kvetoucí rostliny. Splnit jejich podmínky není těžké
Zdroj obrázku: Freepik

Jak správně zalévat?

V létě je třeba orchideje zalévat častěji, ale méně vydatně. Proč? Protože příliš mnoho vody v květináči podporuje plíseň a hnilobu, což může vést k odumření celé rostliny. Je možné postupovat tradičně, vodu nalít do květináče, počkat několik minut a poté vodu scedit. Podobně můžete také celou orchidej vložit do kbelíku s odstátou vodou, nechat ji namočenou asi 30 minut a poté počkat, až voda opět vyteče ven.

Efektivní hnojení

Pokud chceme, aby orchideje kvetly dlouho a bohatě, je třeba rostlinu během léta dobře hnojit. Právě díky hnojení má rostlina správnou dávku potřebných látek, které jí pomáhají nejen kvést, ale také zlepšují její kondici. Zkuste domácí hnojiva, která skutečně fungují:

  • Banánové hnojivo – Obsahuje draslík, který podporuje rozvoj orchidejí. Slupku ovoce stačí vložit do zavařovací sklenice a zalít litrem vody. Nechte odstát dva dny a poté použijte k zalévání.
  • Zeleninový odvar – Převařenou vodu stačí přelít do jiné nádoby a vychladit. Jde o solidní dávku minerálů a vitamínů, které jsou pro rostliny nezbytné.
  • Pivo – Zlatý mok obsahuje vitamíny skupiny B. Stačí smíchat s vodou (v poměru pivo a voda 1 : 25).
Zdroj: https://orchidrepublic.com/blogs/flower-care/easy-summer-care-tips-for-your-orchid-plants
Přidat na Seznam.cz