Green Fern Leaves Plants Growing Lush Botanical Garden Park Sun Fresh Air Outdoors Spring Closeup Vibrant Leafy Polypodiophyta Species Foliage Blooming Nature

Stinné kouty zahrady jsou ideální pro pěstování řady krásných rostlin

Krásná zahrada musí být zalitá sluncem? Nemusí tomu tak být, ne vždy lze ovlivnit směřování zahrady nebo výběr parcely pro místo relaxace. V některých případech stíní vedlejší dům, jindy vzrostlé stromy. Nehledě na prostředí je ale vždy možné na prostoru pěstovat druhy vegetace, kterým vyhovuje menší množství slunečních paprsků, nebo dokonce stín. Z jakých rostlin vybírat, když se pozemku nedostává dostatku slunce?

Zahrada ve stínu

Záplavy květin a slunce opřené do záhonů takřka po celý den? V některých případech nelze docílit stavu, aby se dostaly na pozemek sluneční paprsky, přesto je možné vybrat druhy rostlin, kterým toto prostředí svědčí. Vybírat je vhodné z bujně rostoucí zeleně, která vyplní místa, na kterých se nedaří zeleninovým záhonům. Mezi keři nebo stromy se mohou volit druhy nižších růstů a různé trvalky s dekorativními nebo velkými listy, případně liány.

Mohlo by vás zajímat:  Základní výbava každého zahrádkáře nemusí stát moc, a ušetří čas i námahu
Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na přemokření

Problémem zahrady v polostínu nebo přímo ve stínu nebývá samotný nedostatek slunečních paprsků, ale vyšší vlhkost zeminy. Před sadbou vybraných rostlin je třeba myslet na správné odvodnění, aby nedocházelo k zahnívání kořenů sazenic. Současně se musí dostatečně zahnojovat půda, aby jednotlivé kusy netrpěly na nedostatek živin. Pro vlhká zákoutí se pak doporučuje volit břečťany nebo kapradiny.

Půdopokryvné konvalinky nebo barvínky

Dobrou zprávou pro milovníky květin je, že existuje mnoho takzvaně půdopokryvných druhů. Jednou z krásek, která vytváří podzemní oddenky a rychle se rozšiřuje, je konvalinka, která nadto omamně voní. Vykvétá až tři roky po výsadbě, dobře snáší nepříznivé podmínky včetně such nebo mrazů. Další doporučovanou rostlinou je barvínek menší, kterému se dříve říkalo brčál. Kvete od dubna až do srpna modrými a fialovými kvítky, které lahodí oku. Může se umisťovat i pod keře a stromy. Krásné kolonie vytváří také pitulník žlutý, z keřů je pak vhodný pieris japonský s šarlatovými lístky a bílými, růžovými nebo krémovými kvítky.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/the-best-shade-loving-plants
Přidat na Seznam.cz