High Angle View Onions Basket Near Garlic Cloves Wooden Background

Česnek můžeme snadno pěstovat v květináči na parapetu

Česnek je oblíbenou pochutinou a přísadou do spousty jídel. Zároveň má pro naše zdraví mnoho benefitů. Ty ale bývají často utlumeny chemií, která se pro pěstování komerčního česneku používá. Proč si ho tedy nevypěstovat radši doma? Pokud byla vaše odpověď, že není kde, mýlíte se. Na vypěstování domácího česneku vám totiž bohatě postačí parapet a jeden květináč.

Jaké pozitivní účinky má konzumace česneku na naše tělo

Jak už bylo řečeno, česnek nabízí mnoho benefitů. A co víc, je to vlastně jedna z nejzdravějších rostlin. Česnek totiž nabízí škálu vitamínů a minerálů, a proto léčí spoustu zdravotních problémů, nebo jim dokonce předchází. Česnek sám o sobě je forma antibiotika. Pomůže tak při léčbě zánětů močových cest, virových infekcí, nachlazení či bolesti v krku. Pozitivní vliv má ale také na trávení. A dokonce napomáhá při snížení cholesterolu a krevního tlaku. Také se dá použít při otravě olovem.

Mohlo by vás zajímat:  Díky vyvážené stravě získá tělo všechny potřebné živiny a zůstane zdravé. Začněte ještě dnes
Zdroj obrázku: Freepik

Proč si česnek vypěstovat raději doma na parapetu

Kupovaný česnek bývá často ošetřován různými chemickými látkami. Ty slouží jak ke zvýšení množství úrody, tak k posílení chuti či k tomu, aby česnek déle vydržel čerstvý. Otázkou ale je, zda si tyto látky do těla dávat chcete. Samozřejmě je tu i varianta bio česneku. Toto označení je ale často pouze marketingový tah a navíc se ještě pěkně prodraží. Všechno tohle jsou pak důvody, proč si vypěstovat lepší a levnější domácí česnek.

Mohlo by vás zajímat:  Je tady doba, kdy se začít starat o vánoční kaktus. Podzimní triky zajistí, že vykvete v pravý čas a bude ozdobou domácnosti

Jak česnek vypěstovat doma na okně

V prvé řadě si někde sežeňte domácí či bio česnek. Naloupejte si z něj stroužky a připravte si vhodnou půdu pro pěstování a větší květináč. Do hlíny vytvořte asi 10 centimetrů hluboké jamky a dodržujte mezi nimi odstup asi 15 centimetrů. Do dírek vložte stroužky vždy špičatější stranou nahoru. Poté už jen dejte květináč na místo s dostatkem slunečního záření a pravidelně zalévejte. Na podzim byste pak měli mít vlastní česnek.

Zdroj: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-300/garlic, https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/garlic/homegrown-garlic-benefits.htm, https://savvygardening.com/how-to-grow-garlic-in-pots/, https://www.britannica.com/plant/garlic
Přidat na Seznam.cz