Planting Tree Garden Concept Save World Green Earth

Stinné kouty zahrad nemusí být smutné. Některé rostliny jsou pro ně jako stvořené

Většina lidí se domnívá, že ve stinných koutech zahrad se nemůže pěstovat nic zajímavějšího než obyčejná tráva. Možná alespoň některým z vás zvedeme náladu, když vám sdělíme, že existují i zajímavé zahradní rostliny, které vyžadují polostinné nebo úplně stinné místo. Dokonce je dobré vědět, že nemusíte vybírat jen z pár nekvetoucích trav a jiných zelených rostlin. Na trhu je k dostání také velké množství barevných květin, které jsou ze své domoviny zvyklé na stín. Jaké rostliny v takových podmínkách můžete pěstovat?

Mohlo by vás zajímat:  Kapradiny jsou skvělou volbou pro koupelnu i stinný kout. Ke spokojenosti jim stačí málo

Zelené rostliny

I okrasné zelené rostliny dokáží být krásné a zajímavé, ať už tvarem listu, jeho strukturou, barvou, či závěsem, který společně vytváří. Proto bychom rozhodně neměli zapomínat na nejrozšířenější zelenou rostlinu u nás – břečťan. Jedná se o natolik nenáročnou rostlinu, že kromě pravidelného sestřihávání nepotřebuje vůbec žádnou péči. Dokáže si poradit s letním suchem a bohatě si vystačí také i s tím nejstinnějším místem. Velmi vhodný je proto jako živý plot zahrady, který vám poskytne pocit přírody a soukromí. V letních dnech je praktický břečťanový porost na střechách domů či na jejich stěnách, který izoluje vysoké venkovní teploty a brání jim vstoupit dovnitř.

Mohlo by vás zajímat:  Jak začlenit pergolu do vaší zahrady?
Zdroj obrázku: Freepik

Kvetoucí rostliny do stinných koutů zahrad

Pokud byste přeci jenom rádi zasadili kvetoucí rostliny, i pro vás máme připravený výběr. Na stinném stanovišti si docela dobře poradí hortenzie, květiny s výraznými kulatými květenstvími, která hrají nejrůznějšími barvami od bílé přes růžovou až po fialovou a modrou. Mezi další oblíbené rostliny, které dobře zvládají stinná místa, patří rovněž oblíbené azalky, které se vyznačují svým požadavkem na kyselou půdu, a tak nejsou úplně vhodné do každé zahrady. Každopádně pokud o ně stojíte, lze koupit kyselý substrát na azalky a rododendrony. A když už jsme u těch rododendronů, do stinného koutu můžete bez obav vysadit i ten. Jsou to poměrně přizpůsobivé rostliny, které si dokáží zvyknout i na náročnější světelné podmínky.

Zdroj: https://www.gardeners.com/how-to/great-plants-for-shade/8201.html
Přidat na Seznam.cz